Video a inspirace: Jak si zařídit bydlení v toskánském stylu?

Italové umějí žít i bydlet. V jejich interiérech se rozlévá všudypřítomná radost a bezstarostnost. Poradíme vám, jak si i vy můžete zařídit bydlení v toskánském stylu. Ve vilce na pobřeží i v pražském bytě.

Bydlení v toskánském stylu | Foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

Toskánský styl vás nadchne, pokud milujete tlumené barvy a přírodní materiály. Inspiruje se totiž v přírodě. Své místo tak ve vybavení domu nemají plasty nebo syntetické materiály. Synonymem toskánského bydlení je útulnost. Spolu s ním ve vás rezonuje pojem domov. Do jisté míry je rustikální, zároveň i elegantní. A své místo v něm mají slunce i světlo.

Toskánský interiér má tlumené barvy

Bydlení začíná od podlahy a také od stěn. Italové je nejčastěji halí do odstínu smetany, napěněného kapučína, světlého tónu táhnoucího se karamelu, okru či medu. Hladké stěny ale nejsou tím pravým, v Itálii jsou na pořadu dne štuky a plastické reliéfy omítky, co budí pozornost. Vytvoříte je snadno, jen zvolte jiný způsob nanášení barvy, než jste zvyklí: místo štětce vezměte do ruky mycí houbičku.

Osvěžte stěny vašeho domova. Nevšední vzhled zdiva vykouzlíte nátěrem za pomoci houbičky. Správný grif si osvojíte přímo z tohoto videa.

V toskánské domácnosti patří dřevo nejen na podlahu. Masivem můžete obložit také obloukový vstup do kuchyně nebo strop v obývacím pokoji. Nemluvě o přiznaných cihlách. Dávno neplatí, že kvůli nim musíte oklepávat omítku. Hravě postačí tapety s touto imitací. O atmosféru časů dávno minulých se zase postarají trámy se správnou patinou.

Toskánský styl v obývacím pokoji

Aby obývák budil opravdu italské vzezření, zasaďte do místnosti pohodlnou pohovku v kůži, nebo sedačku prošívanou hrubou režnou nití. Pohodlí je zcela zásadním ukazatelem italské domácnosti, nebraňte se proto záplavě menších či větších dekorativních polštářků.

Na hladké a strohé linie se v obývacím pokoji nehraje. Z tohoto důvodu věnujte pozornost dřevěnému nábytku z masivu. Na konferenčním stolku nesmí chybět váza s čerstvě natrhanými květy, miska oliv a s příchodem soumraku samozřejmě i sklenička s červeným vínem z místních vinic. Nad krbem v nejedné rodině visí maska přivezená z benátského karnevalu.

Kuchyně v toskánském rázu

V Itálii je za srdce domova považována kuchyně, která je v zásadě vždy rustikální. Kuchyňská linka se skříňkami s keramickými úchyty či s těmi z tepaného kovu voní dřevem a kontrastuje s pracovní deskou z přírodního kamene.

Nahlédněte do toskánské kuchyně. Schází vám dobrý nápad jak si zařídit kuchyň po vzoru prosluněné Itálie? Máme pro vás chytlavou inspiraci!

Spotřebiče, leč moderní, jsou maskovány do populárního stylu vintage s prvky retra. V toskánské kuchyni se většinou setkáte i s proskleným kredencem, který mohla používat už prababička. Oregano s bazalkou v keramických nádobách zdobí poličku uchycenou na neomítnuté zdi, na háčku visí kostkovaná utěrka a v rohu trůní pec na pizzu.

Toskánské pohodlí v koupelně

Toskánský styl nechte promlouvat i v intimních částech domu, například v koupelně nebo na toaletě. Sprchový kout vyměňte za luxusní vanu na mosazných nožičkách, ve stejném stylu pořiďte i baterie k umyvadlu. Moderní pákové jsou tabu, sáhněte po tradičních kohoutkách. S obložením neexperimentujte, zvolte keramické kachličky v hřejivých tónech nebo v Itálii tolik oblíbený kámen.

Interiérové tipy s vůní Toskánska

  • Obklopte se středomořskou flórou. Citroník, olivovník, šalvěj, ibišek nebo oleandr budou tím pravým. Slušet jim to bude v kameninovém květináči.
  • V knihovně by neměl chybět Dekameron. Tuto sbírku čítající sto novel miluje každý Ital.
  • Vsaďte na thonetky. Jedná se o něco jako taburetky, leč z ohýbaného dřeva.
  • Pestrou škálu italských těstovin uschovejte do skleněných nádob. Zvláště pak ty barevné poslouží v kuchyni jako tematické dekorace.

Autor: Lenka Zelnitiusová

Video a inspirace: Jak si zařídit bydlení v toskánském stylu?
Snadné financování nemovitostí v zahraničí