S notebookem do světa. Tady je 10 nejlepších lokalit pro české digitální nomády

K cestovnímu zavazadlu zabalí brašnu s notebookem a vyjedou do světa. Pracují a cestují. Kam nejraději jezdí čeští nomádi? A jaká místa vám doporučí, pokud s nomádstvím teprve začínáte?

Digitální nomádství je trendem posledních let | Foto: SFIO CRACHO / Shutterstock.com

Dokážete si představit, že během cestování nepřestanete pracovat? Že dopoledne objevujete nejposvátnější buddhistické chrámy v Thajsku a odpoledne odpovídáte obchodním partnerům na e-maily? Takto pestrý je život digitálních nomádů. Moderní přístup k práci jim umožňuje pracovat a cestovat zároveň.

Mnoho profesí v dnešní době umožňuje práci na dálku, ať se jedná o vývojáře, projektové managery, kreativce či start-upisty. Ne každý si může dovolit opustit na několik měsíců Českou republiku a ne každý ocení výlet mimo komfortní zónu. Objevné cesty digitálních nomádů mají ke klasické dovolené daleko. Změna prostředí přináší nejen nové vjemy, ale také řadu komplikací – od časového posunu až po nefunkční Wi-Fi.

Jedním z absolutně nejpraktičtějších webů pro výběr nomádského města je Nomad List. U každé destinace najdete skóre (hodnocení), seznam coworkingových center a hromadu dalších klíčových informací.

Kam jako nomád vyrazit?

Výběr 10 nejlepších lokalit je založen na výši životních nákladů, rychlosti internetu, počasí, bezpečnosti a zábavě. Přesně tyto parametry by vás v případě zájmu o digitální nomádství měly zajímat. Mnoho lidí se cíleně rozhodne pro cestování po zemích s nižšími životními náklady. Někteří s cílem ušetřit, další s cílem získat prostředky pro rozjezd projektu. Dalším rozměrem nomádství je networking v rámci coworkingů. Na cestách narazíte nejen na nové talenty, ale také na CEO a investory velkých nadnárodních firem.

1. Chiang Mai, Thajsko

Turistické centrum severní části Thajska je rájem digitálních nomádů z celého světa. Neustále se zde něco děje. Mezi hlavní přednosti patří počasí, nízké ceny, jídlo a vyspělá infrastruktura pro každého, kdo potřebuje pracovat přes internet.

Jak žijí nomádi v Thajsku? Podívejte se na 10 věcí, které dělat v Chiang Mai. Bavit se dokážete i bez pláže

2. Barcelona, Španělsko

Barcelona je hlavní město Katalánska, která má nomádům skutečně co nabídnout. Rychlý internet, skvělou atmosféru a množství kaváren vhodných pro kreativní práci. A když potřebujete relax, vyrazíte do ulic. Z vlastní zkušenosti doporučuji už jen kvůli malému časovému posunu vzhledem k České republice.

3. Ubud, Bali

Ubud se nachází ve středu ostrova a během několika posledních let se z něj stalo nejen kulturní centrum, ale také místo pro digitální nomády. Průměrná cena za tříhvězdičkový hotel se pohybuje kolem 500 korun za noc, dlouhodobější pobyty cenu výrazně snižují.

4. Las Palmas, Gran Canaria

Počet českých digitálních nomádů v hlavním městě ostrova Gran Canaria roste každým rokem. Nejvíce jich na Kanárech potkáte v zimě. Výhodou jsou relativně levné letenky, rychlý internet a možnost z coworkingu vyskočit na pláž a surfovat.

5. Bangkok, Thajsko

Hlavní město Thajska bude bavit všechny, kteří hledají po práci ruch velkoměsta a noční zábavu. Velmi oblíbeným coworkingem je HUBBA-TO s nonstop přístupem, místnostmi pro pořádání workshopů a školení.

6. Richmond, Virginie

Richmond je hlavní město amerického státu Virginie. Je ideální volbou pro všechny nomády, kteří chtějí zkusit život ve státech, ale nemají zájem o předražené Silicon Valley. Výhodou města je čistota, bezpečnost a přijatelné ceny za bydlení.

7. Buenos Aires, Argentina

Exotika, turistická atraktivita a zajímavé tempo života láká nomády do nejlidnatějšího města Argentiny. Nevýhodou je pomalejší internet. Průměrná rychlost připojení se pohybuje pouze kolem 3 Mbps, což některým profesím nemusí stačit.

8. Ho Či Minovo Město, Vietnam

Největší vietnamské město je levné, zajímavé a plné života. Milujete vietnamská jídla a chcete při práci zažít i zábavu? Toto místo je přesně pro vás. Čeští nomádi doporučují zavítat do sdílených kanceláří Circo. Pronájem místa stojí kolem 200 korun na den.

9. Palma, Mallorca

Pár hodin letu vás dělí od města, kde narazíte na nomády z celého světa. Hlavní a zároveň největší město Baleárských ostrovů nabízí během sezóny skvělé koupání. Pracujte z kavárny, nebo zavítejte do jednoho z mnoha coworkingů.

10. Cancún, Mexico

Lázeňské město v Mexiku vám dokáže nabídnout relax a ideální podmínky pro kreativní činnost. Opět musíte počítat s pomalejším internetem, vše ostatní od zábavy po bezpečnost lze hodnotit na výbornou.

Již víte, kam se jako digitální nomád podíváte?

Autor: Lukáš Benzl

S notebookem do světa. Tady je 10 nejlepších lokalit pro české digitální nomády
Snadné financování nemovitostí v zahraničí