Leží v průzračných vodách Karibiku, uprostřed divočiny kanadských jezer, jsou omývané jemnými vlnami Středozemního moře nebo bičované severským deštěm a větrem. Ačkoli je každý z ostrovů jiný, spojují je dvě věci: voní dobrodružstvím a jsou na prodej.
Vlastnit kus země, například stavební parcelu, není nic zvláštního. S ostrovy se to má dost podobně. Prostě si je můžete koupit. Zvlášť, když se rádi plavíte po moři, toužíte po samotě a soukromí, které nebudou rušit zvědaví turisté, je soukromý ostrov jednoznačnou volbou.
Helikoptéra jako výbava k ostrovu
„Soukromé ostrovy se prodávají jen zřídka za přijatelnou cenu. Obzvlášť když mají obytný dům, infrastrukturu a další nemovitosti,“ říká David Corrie z realitky Galbraith, která prodávala například ostrov Little Ross Island na jihozápadě Skotska.
Cena byla 9,5 milionu korun, což je ovšem méně než průměrná novostavba v Londýně. Ostrov je přístupný pouze soukromou lodí nebo helikoptérou. Má zabudovaný přístav a je tady i oblázková pláž. Nejbližší letiště je vzdálené 112 kilometrů a nájezd na dálnici je 57 kilometrů daleko.
Středomořské klima na soukromém ostrově
Pokud toužíte spíš po teplém moři a britské klima vám není zrovna sympatické, rozhlédněte se kolem Řecka nebo Chorvatska. Na zahraniční reality v zemích jako je Chorvatsko nebo Řecko se specializuje společnost Rellox, jejíž kancelář můžete navštívit i v Praze. Ve Středozemním moři je řada ostrovů, jež hledají své majitele. Chorvatsko totiž tvoří 1 185 ostrovů a ostrůvků. Obydleno je jich pouze 66, takže výběr se zdá být široký.
Ovšem jen na první pohled. Mnohé z ostrovů jsou prostě příliš malé – a pochopitelně jim chybí jakákoli infrastruktura. Líbit se vám budou, pokud vás v dětství nadchl Robinson Crusoe a hledáte útočiště, kde byste si splnili svůj sen.
Nutno podotknout, že chorvatské ostrovy bývají cenově dostupné, pokud je pro vás příjemná cena kolem dvaceti euro za metr čtvereční. Na prodej je momentálně například jeden z ostrůvků ve skupině ostrovů Kornati o rozloze 200 tisíc metrů čtverečních. Pokrytý je pouze nízkou středomořskou vegetací. Metr čtvereční se prodává za 16 euro.
Středozemní moře omývá také další ostrov na prodej, tentokrát ve Střední Dalmácii. Najdete tady borovicové lesy, příjemné pláže, laguny i vybavení pro vodní sporty. Ostrov má příjemných 35 tisíc metrů čtverečních a prodává se za 1,5 milionu euro.
Nedaleko pevninského Řecka je nyní na prodej Vouvalos Island o rozloze přes 132 tisíc metrů čtverečních. Ostrov v Jónském moři je malebně zvlněný, najdete tady lesy i skalnaté převisy, nechybí ani laguna. Cena stanovena není. Můžete ji ale získat na vyžádání.
Exotika v Karibiku nebo v Thajsku
Pokud dáváte přednost exotice, například Karibiku, i tady jsou ještě volné ostrovy na prodej, ovšem jejich cena je vyšší než v Řecku nebo v případě nemovitostí v Chorvatsku. Například ostrůvek Third Cay nedaleko Baham je omývaný průzračnou vodou a má pískové pláže. Výhodou není jen teplé klima, ale i infrastruktura – najdete tady zbytky rodinného domu nebo lodního doku. Investice do budov ovšem bude nutná. Ostrov je asi 15 minut vzdálený od letiště North Eleuthera. Prodává se za 1,35 milionu dolarů.
Své exotické ostrovy má samozřejmě i Thajsko. Tady je nyní na prodej například Koh Jum Island Lodge, ostrov o rozloze přes 28 tisíc metrů čtverečních. Nového majitele láká na průzračně modrou vodu, příjemné pláže a malebné bungalovy vystavěné v tradičním thajském stylu, jež obklopují kokosové palmy a tropické zahrady. Ostrov se prodává za 3,6 milionu dolarů.
Soukromé ostrovy si můžete pořídit také v Latinské Americe. Například v Argentině leží La Sistina, do něhož se snadno dostanete z letiště z hlavního města. Rozkládá se uprostřed laguny Laguna del Monte. Rozlohou zabírá 700 hektarů. Najdete tady vilu vystavěnou v koloniálním stylu v devadesátých letech minulého století. Prodejní cena je 2,75 milionu dolarů.
Divočina jezerních ostrovů
Možná vás ale vůbec neláká teplo. Hledáte divočinu. Severskou a mrazivou. Vodu plnou ryb, na něž v dálce číhají medvědi. V takovém případě dejte přednost kanadským soukromým ostrovům. Přes 24 tisíc metrů čtverečních má Connington Island, ostrov u Nového Skotska, který vám bude připomínat čistou divočinu z filmů. Na ostrově je les a podle realitky je to ideální místo pro rybáře. Vlastnit ho můžete za 485 tisíc dolarů.
Také stát Minnesota ve Spojených státech ukrývá soukromé ostrovy na prodej. Například Eagle Island s rozlohou přes 22 tisíc metrů čtverečních je obklopený lesy. Nad vrcholky stromů často zahlédnete orly. Jde o jeden z mála ostrovů jezera Vermilion, který je v soukromém vlastnictví. Pořídit si ho můžete za téměř 1,5 milionu korun.
Máte na auto, máte na ostrov
Ačkoli má koupě soukromého ostrova svá specifika, řídí se podobnými pravidly jako pořízení každé jiné nemovitosti. Vybírat byste měli obezřetně, zhodnotit si plusy a mínusy, zkusit si představit pobyt na ostrově a myslet na takové drobnosti, jako je doprava, zásobování nebo dodávky elektrického proudu.
Jestli ještě před pár lety byly soukromé ostrovy doménou slavných a bohatých, tak dnes už je situace jiná. „Naši klienti nejsou nutně nejbohatší lidé světa. Většina z nich pochází z vyšší střední třídy,“ říká Sabine Rollinger z realitní kanceláře Vladi Private Islands a dodává: „Když si můžete dovolit koupit auto, můžete si dovolit pořídit ostrov.“
Autor: Jana Poncarová