Osteria Francescana: Nejlepší restaurace na světě v rukou slavného šéfkuchaře s duší umělce

Chcete si vychutnat nejen nevšední gurmánský zážitek, ale toužíte proniknout do mysli tvůrců skvělých gastronomických děl? Potom by vaše cesta měla vést do proslulé Osteria Francescana. Malé, ale útulné restaurace, kde světoznámý šéfkuchař Massimo Bottura uvádí v život nevšední pokrmy, do kterých vkládá své vlastní emoce.

I jídlo může být nezapomenutelný zážitek. | Foto: FOOD_PHOTOGRAPHY / Shutterstock.com

Slunná a temperamentní Itálie není jen místem módy, elegance a usměvavých lidí. Je také zemí skvělého jídla a tradic. Krajem nostalgie je i Emilia-Romagna, úrodný a zároveň věhlasný region v pádské nížině, plný zvučných jmen, jako je Bologna, Parma a samozřejmě Modena.

Modena – úžasné jídlo i skvostná architektura
Patříte-li mezi milovníky historie a památek, ale zároveň cestujete i za gurmánskými zážitky, bude pro vás Modena zaručeně tím pravým místem. Ještě než zamíříte do proslulé Osteria Francescana, navštivte náměstí známé Piazza Grande zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO s palácem a věží Torre dell´Orologio.

Právě zde dnes nalezneme dva naprosté protiklady – rychlá auta a úžasnou kuchyni. Odsud také pochází slavná parmská šunka, oblíbený parmezán či vinný ocet balsamico. Všichni, kdo zde žijí, jsou nejen na tyto produkty, ale i na tradiční postup, který se dodnes používá, patřičně hrdí. Ne každému však pouze tradice stačí k tomu, aby došel k naplnění svých snů.

Podívejte se, jak vaří šéfkuchař Massimo Bottura. Chcete vidět, jak vznikají lahodné pokrmy pod Botturovým vedením? Podívejte se na video.

Avantgardní umělec z konzervativního kraje

 „Čerpám z bohatství italské kultury gastronomie a řemesel, zároveň si však uvědomuji, že pouhá nostalgie zkrátka nestačí,“ to jsou slova Massima Bottury, jednoho z nejslavnějších šéfkuchařů na světě a zakladatele restaurace Osteria Francescana, kam se dnes sjíždějí gurmáni nejen z různých koutů Itálie, ale i z ciziny. „Stejně tak se snažím na tyto kulturní poklady dívat současným pohledem,“ dodává vzápětí.

Svým neotřelým přístupem, který od počátku uplatňuje, dokázal, že moderní inovace, pokud se provádí s citem, má nevídané úspěchy a výsledkem spojení tradičních surovin a nové receptury může být i zrod nejlepší restaurace na světě, kterou jeho podnik bezesporu je.  

Na počátku však nic nenasvědčovalo tomu, že Massimo Bottura stvoří něco takového. Ze slavného šéfkuchaře měl původně vyrůst právník. Naštěstí však studia zanechal, když se doslechl o malé trattorii, která byla zrovna na prodej. Právě zde v Campazzo přišel s prvními nápady, zároveň však nezanevřel ani na místní recepturu, a učil se i od cizích mistrů.

Podívejte se, čím se slavný šéfkuchař inspiruje. Osteria Francescana je podle mínění svého zakladatele laboratoří nových nápadů. Podívejte se na naše video a zjistěte, čím vším se inspiruje Massimo Bottura.

Domov, sladký domov

Podnik dokonale prosperoval, ale Bottura chtěl víc. „Matka mě motivovala k tomu, abych podnikal výlety za gastronomií do různých regionů i do zahraničí,“ přiznává. Zamířil proto do Spojených států a posléze také do hotelu Paris v Moncasu. „Právě tyto cesty, i zážitky, které jsem si z nich odnesl, pro mě byly tím nejdůležitějším vzděláním,“ vzpomíná.  

Kdo by čekal, že tento talentovaný kuchař otevře svůj další podnik v některé ze světoznámých metropolí, hluboce by se mýlil. „Se svou tvůrčí paletou cestuji po celém světě, ale nikdy nezapomínám na to, že pocházím z Modeny,“ říká sám o sobě Massimo Bottura. Proto také jeho slavný podnik vznikl právě v srdci jeho italského rodiště.

Osteria Francescana, situovaná na klidném místě, daleko od davů turistů a každodenního shonu, s více než 20letou tradicí, je dnes perlou italské gastronomie a zároveň laboratoří, kde spojením tradičních surovin a moderního pojetí vznikají mistrovská díla. Svědčí o tom i řada ocenění, která tato restaurace obdržela.

Nositelka ocenění i oáza klidu, to je Osteria Francescana

Již v roce 2011 ji Michelinův průvodce udělil tři hvězdy, stejně tak již po několik let stojí na první příčce italského průvodce l’Espresso – Ristoranti d’Italia. Nejvyšší ocenění a odměnu za celoživotní dílo však získal Bottura a jeho podnik v minulém roce, kdy byla vyhlášena nejlepší restaurací na světě, a letos tento post znovu obhájila.

Před návštěvou Osteria Francescana nezapomeňte, že:

– restaurace sídlí v klidné modenské ulici Via Stella 22

– otevřeno je pětkrát týdně, od úterý do soboty

– nutnost rezervovat stůl je samozřejmostí

– na výběr máte z poledního či večerního menu

– čekací doba na volné místo je až čtyři měsíce

Nejlépe se však o přednostech gastronomického zázraku přesvědčíte, pokud si oběd či večeři v Osteria Francescana sami vychutnáte. V útulné restauraci, kde se každý návštěvník stává pro hostitele jedinečnou osobností, si dost možná poprvé uvědomíte, že požitek z jídla není jen o jeho chuti. Je to hra smyslů, dokonalá poesie a skvělý kulturní zážitek v jednom. To vše pochopíte, stejně jako šéfkuchařovu mysl, když si na útulném místě plném uměleckých děl, za doprovodu klidné hudby, vychutnáte mistrovské umění Massima Bottury.

Autor: Jan Bartoš

Osteria Francescana: Nejlepší restaurace na světě v rukou slavného šéfkuchaře s duší umělce
Snadné financování nemovitostí v zahraničí