MIAMI má mnoho tváří

Miami, to je léto téměř po celý rok. Takže vlastně takové ztělesnění prázdninové pohody. Ročně sem míří miliony návštěvníků toužících zažít to, co znají z televizní obrazovky – krásky v bikinách a pohledné svalovce trávící celý svůj život na prosluněných plážích Miami Beach.

Tohle v druhém největším městě amerického státu Florida opravdu existuje, ale na druhou stranu je také dobré vědět, že Miami není tak prostoduché, aby svoji existenci donekonečna vidělo jen v plavkách. Nabízí mnohem víc, a to jak turistům, tak umělcům, nákupním maniakům i finančníkům.

Milovník tradiční evropské kultury, žák renesančních básníků a obdivovatel barokního sochařství mívají ve zvyku se Severní Americe trochu posmívat. Pokud vás totiž neoslovuje kouzlo Divokého západu a veškeré své poznání o indiánech jste načerpali v příbězích psaných perem německého spisovatele, může vám Amerika skutečně jen stěží něco dát. Jestliže ale kulturu vnímáte spíš prostřednictvím současného dění na umělecké scéně, pak jistě rádi nasednete na letadlo a vyrazíte za oceán. Porozhlédnete se v New Yorku, který má na mapě moderního umění bezpochyby své nezastupitelné místo, nakonec byste ale měli skončit v Miami. “Televizním plážím” se vyhněte obloukem, to je kýč.

V Miami Beach by vás měla zajímat spíš Ocean Avenue – čtvrť vystavěná v art deco stylu, o níž se často mluví jako o největším seskupení budov tohoto stylu na světě. Bary a restaurace stojí za jeden flám, ale šetřete si je na večer a ve dne urgentně vyhledejte čtvrť s názvem Wynwood. Vaše slabost pro moderní umění se ve Wynwood Art District zase projeví naplno, budou se vám podlamovat kolena.

Více než sedmdesát uměleckých galerií, pět muzeí a tři stálé expozice vás zaměstnají dost na to, abyste alespoň na chvíli zapomněli, že Miami je také pověstný ráj shoppingu. Tady se budete jenom koukat a žasnout. Máte-li v uměleckém světě dobré kontakty, oceníte, že Wynwood uvádí jako svoji adresu hned dvanáct významných uměleckých studií, a přijedete-li do Miami ve správný čas, poznáte, že pětkrát do roka se všechno to krásno může ještě více zkoncentrovat v rámci uměleckých veletrhů.

Podstatně méně oficiální a možná o to příjemnější pak ve Wynwoodu bývají druhé soboty v měsíci, kdy se galerie, umělecká studia, showroomy a všemožné alternativní prostory jednoduše otevírají veřejnosti pro neformální setkání všeho druhu. Neváhejte a nahlédněte pod pokličku malířům, fotografům nebo módním návrhářům! Druhou sobotu v měsíci jsou tomu nakloněni.

Street art v záři reflektorů

Projekt The Wynwood Walls už je zaměřen výhradně na street art jako takový a patří v tomto oboru mezi světovou klasiku. U jeho vzniku stál v roce 2009 developer a vizionář Tony Goldman, když dostal od radních města Miami souhlas k rozvinutí uměleckého potenciálu městských chodníků a jinak neatraktivní městské betonové plochy.

V té době už měl Goldman zkušenosti z podobně zaměřených a dlužno podotknout velice úspěšných projektů v New Yorku či ve Philadelphii. V Miami mu do projektu The Wynwood Walls svými graffiti přispělo na padesát umělců z celého světa a výsledek jejich tvorby si oprávněně získal pozornost nejprestižnějších amerických médií. Protože si The Wynwood Walls ve světě street artu brzy získaly velkou popularitu, byla jejich územní náležitost brzy rozšířena i za hranice Wynnwoodu, kde se později mimo jiné rozrostla například i do projektu The Wynwood Doors vyzývajícího k tvorbě mladé, méně známé umělce.

Miami Design Destrict

Říznutý přiměřenou dávkou konzumu, rozrůstá se Wynwood Art District přirozeně do podstatně větší a z uměleckého pohledu ještě pestřejší oblasti známé jako Miami Design District. Šperkaři, hodináři, módní návrháři, fotografové, malíři, designéři všeho druhu… Kdo z nich není v Miami, jako by neexistoval. Craig Robins z realitní společnosti Dacra, který se před lety podílel na zahájení výstavby této “zóny luxusu”, dnes říká: “Rozvoj Miami Design Destrictu bych klidně přirovnal k Tokiu, zanedlouho bude mít celosvětový význam.

Miami je přirozeně významným urbanistickým centrem a už teď je druhým, maximálně třetím nejsilnějším trhem s luxury komoditami v Americe.” Hlavním rysem Miami Design Destrictu je totiž vedle ukazování krásy také obchod. Ne nadarmo se říká, že v Miami se umělci učí, jak se prodávat. Že tu najdete luxusní butiky nejznámějších módních návrhářů sousedící s dílnami věhlasných šperkařů, designovými studii či prodejními uměleckými galeriemi, je samozřejmost, byť vás koncentrace luxusu v takové míře pravděpodobně ohromí. Pro ty z vás, kteří do světa špičkové módy či uměleckého designu teprve nesměle nakukují, však může hrát Miami Design Destrict i úlohu téměř edukativní. Narazíte-li ve zdejším prostředí na butik značky, o níž jste doposud neslyšeli, dobře si tuto značku zapamatujte. Zakrátko o ní dost možná bude vědět celý svět, ovšem vy můžete v Evropě znalostmi okouzlit už dnes. Wilhelm Schmid, výkonný ředitel německé firmy A. Lange & Söhne zaměřující se na výrobu luxusních náramkových hodinek, říká: “V centru Miami osobně vidím pro firmy, jako je A. Lange & Söhne, velkou příležitost. Proto jsme tu, je to investice do budoucnosti, třebaže není levná. Můžete si myslet, že jsem blázen, ale zavolejte mi za pár let. Věřím, že mi pogratulujete k velmi prozíravému rozhodnutí.” Investovat v Miami se nyní ukazuje jako sázka na budoucí úspěch.

Miami a byznys

Miami ještě není tím, čím je pro finančníky New York a pro showbusiness Los Angeles. Design District ještě není Manhattan a ještě nedosáhl věhlas Hollywoodu. Ale právě to dnes činí centrum Miami jednou z nejžhavějších lokalit pro investování v Severní Americe. Uvědomuje si to stále více a více byznysmanů, kteří si umějí spočítat výhody podnikání na Floridě. Stát Florida vůči podnikatelům uplatňuje velmi přátelskou daňovou politiku a nedůležité jistě není ani to, že se v Miami ještě stále žije o dost levněji, než je tomu v New York City nebo v Silicon Valley. Nejen pro ty, jejichž obchodní sítě sahají do zemí blízké Latinské Ameriky (letiště v Miami obsluhuje Latinskou Ameriku ze všech amerických letišť nejčastěji), je Miami strategickým místem.

Miami se také stalo významným americkým centrem zdravotnictví, a to jak ve smyslu vývoje technologií, tak přítomností hned několika významných zdravotnických zařízení a výzkumných pracovišť. To vše vytváří velmi příznivé klima k obchodování jak na úrovni severoamerického kontinentu, tak v rovině mezinárodní. Proto dnes do městské kasy vedle tradičně vysokých příjmů z turismu proudí také nemalé prostředky plynoucí z finančních a obchodních transakcí, jež provádějí desítky mezinárodních korporací, které mají v Miami své sídlo.

Na závěr ještě jedna, možná nedůležitá, poznámka: Miamská silueta je jednou z nejpůsobivějších scenérií z celých Spojených států. Každý, kdo ji viděl naživo, vám potvrdí, že se vyplatí počkat do západu slunce a vychutnat si sluneční paprsky ztrácející se za obrysem mrakodrapů. Tohle večerní divadlo si ale pravidelně dopřává jen ten, kdo v Miami bydlí.

Text: Ondřej Katz
Foto: Shutterstock

MIAMI má mnoho tváří
Snadné financování nemovitostí v zahraničí