Po životě na jihu Evropy touží hodně lidí. Někteří si svůj sen splní a koupí si byt například ve Španělsku. K prvotní investici je nutné připočítat i náklady na bydlení. Na kolik vás ve Španělsku vyjdou služby, elektřina nebo poplatky za vodu?

Většina evropských zemí v posledních deseti letech zažívala růst životních nákladů, zejména v době finanční krize. Španělsko z toho však vychází jako jedna z nejlevnějších zemí eurozóny. Obzvlášť levné je například ve srovnání s Francií. Navíc je Španělsko oblíbenou volbou pro život v zahraničí díky příjemnému podnebí, kosmopolitnímu životnímu stylu, uvolněné atmosféře a kouzelné architektuře.
To potvrzuje i Monika Cochová ze společnosti Rellox. „Češi a Slováci si pro svůj druhý letní domov vybírají stále častěji Španělsko, zejména pobřeží Costa Blanca a Costa del Sol. Důvodem je dlouhá letní sezóna, dostupné ceny nemovitostí a zlepšující se přímé letecké spojení do řady přímořských oblastí. V poslední době je znatelná také zvyšující se kvalita staveb a standard vybavení. Ani samotný nákup nemovitosti není pro rezidenty EU nijak složitý. Pokud si vyberete zkušeného partnera, je celý průběh většinou rychlý a bezproblémový.“
Podle žebříčku OECD dosahuje Španělsko nadprůměrných výsledků, pokud jde o rovnováhu mezi pracovním a osobním životem, bydlení, zdraví, sociální vztahy a bezpečnost, ale na druhou stranu jsou Španělé méně spokojení s výší příjmu, zaměstnaností, vzděláváním a kvalitou životního prostředí. Od přechodu na euro se náklady na bydlení podle portálu expatica.com zvýšily, ale platy zůstaly nízké (průměrný příjem domácností činí 20 150 euro za rok).
Kolik zaplatíte za elektřinu a služby?
Nejprve vás pravděpodobně bude zajímat, na kolik vás pořízení nemovitosti vůbec vyjde. Průměrná cena činila podle portálu tradingeconomics.com v prvním čtvrtletí letošního roku 1 567 euro (asi 40 300 korun) za metr čtvereční a nyní dále roste. Dále je ale neméně důležité vědět, s jakými dalšími náklady můžete počítat. Podle portálu numbeo.com jsou náklady na život ve Španělsku obecně téměř o 22 % vyšší než v Česku. Průměrná výše nájemného ve Španělsku je přibližně o 16,5 % vyšší. Když se ovšem podíváme na Madrid, jedno z nejdražších španělských měst, zjistíme, že je asi o 40 % levnější než například Londýn.
Celková výše měsíčních nákladů na jednu osobu v Madridu činí asi 650 euro (16 700 korun, bez nájmu), u čtyřčlenné rodiny je to asi 2 308 euro (59 400 korun), jak uvádí portál transferwise.com. Dalšími z pěti nejdražších měst jsou San Sebastian, Barcelona, Tarragona a Bilbao. Cenově dostupnější alternativou jsou města jako Valencie, Sevilla, Granada nebo Málaga. Čím blíže pobřeží se bydlení nachází, tím jsou celkové náklady vyšší.
Podle portálu numbeo.com se za služby v apartmánu o výměře 85 metrů čtverečních platí průměrně asi 115 euro (3 000 korun) za měsíc. I v případě, že je nemovitost prázdná, je třeba platit asi 40 euro za vodu, elektřinu a plyn. Cena kvalitního připojení k internetu vychází na 40 euro (1 000 korun) měsíčně. Měsíční nájem za malý byt s jednou ložnicí činí v centrech měst průměrně 620 euro (16 000 korun), mimo centrum pak 460 euro (12 000 korun). V případě většího bytu se třemi ložnicemi je to 1 000 euro (26 000 korun) nebo 730 euro (19 000 korun).
Další náklady s bydlením ve Španělsku
Existuje několik dalších poplatků, na které je třeba se připravit. Daň z nemovitosti se počítá jako 0,4 až 1,17 % z hodnoty nemovitosti v závislosti na regionu a průměrně bude činit cca 200 až 800 euro (5 100 až 20 600 korun) za rok, jak uvádí portál spanishpropertyinsight.com. Podle španělské spotřebitelské organizace OCU se platí průměrně 117 euro (3 000 korun) ročně za odvoz odpadu. Pokud je nemovitost součástí projektu nabízejícího služby (například společný bazén, zahrady, posilovnu, vrátného, opravy), připravte se na poplatky za tyto služby. Jejich výše samozřejmě závisí na konkrétním projektu.
Cena pojištění by měla činit asi 0,05 % ceny nemovitosti. Zahraniční vlastníci nemovitostí musí počítat s daní z příjmu, která se platí v každém případě – ať už se nemovitost pronajímá, či nikoliv. Pokud se nepronajímá, činí sazba daně 25 % z 2 % hodnoty nemovitosti. Pokud se pronajímá, sazba je obvykle 25 % z příjmu, ale závisí na konkrétních okolnostech (smlouvách o zamezení dvojího zdanění apod.; zdroj: www.spanishpropertyinsight.com). U vlastní nemovitosti ve Španělsku se jistě nebudete chtít ochudit o bazén, jeho údržba vás vyjde na 60 až 90 euro (1 500 až 2 300 korun) měsíčně.
Levnější potraviny, třeba olivový olej
A jaké příjemné finanční výhody jsou s životem ve Španělsku spojeny? Díky teplému klimatu zde seženete levné potraviny, které si u nás koupíte jen za drahé peníze. V sezóně stojí mnoho druhů ovoce jen 1 euro za kilogram, levnější jsou také ryby nebo třeba olivový olej. Ve Španělsku rozhodně není nutné vlastnit auto. Ve městech se všude pohodlně dostanete pěšky a obchody se většinou nacházejí v docházkové vzdálenosti. Na delší vzdálenosti se běžně využívá veřejná doprava.
Autor: Kristina Váňová