Kaviár? Kupte si, co vám chutná, radí kaviárový expert Petrossian

Když přijde řeč na kaviár, společnost na večírku zpozorní a rozdělí se na ty, co ho milují, a na ty, co ho nenávidí. Ti, kteří ho zatím nenávidí, pravděpodobně ještě neochutnali luxusní kaviár z rodinného podniku Petrossian, který si podmanil Paříž.

 Muž v kravatě a bílém laboratorním plášti nabírá na špachtli dávku tmavě zbarveného kaviáru, a to přímo z velké plechovky. Přesně to je ideální postup, který umožňuje objevit a ocenit specifickou chuť prosolených jiker. Tím mužem není nikdo jiný než Armen Petrossian. Kaviárový expert, podnikatel a pokračovatel rodinné firmy s téměř stoletou tradicí a kořeny v Paříži.

Nahlédněte pod pokličku kaviáru. Věděli jste, že kaviár „zraje“? Armen Petrossian vám ve videu vysvětlí, jak poznat, kdy je kaviár připraven potěšit vaše chuťové buňky.

Jméno Petrossian se stalo synonymem kaviáru na úrovni. Příběh podnikání rodiny Petrossian je o to zajímavější, že společnost není do dnešního dne součástí žádné velké korporace. Hlavní sídlo je stále v Paříži, avšak na pobočky narazíte všude po světě, například v Los Angeles, São Paulu či hříšném Las Vegas. Společnost dodává klientům z celého světa exkluzivní druhy pravého kaviáru. Nechybí mezi nimi takové pojmy jako Beluga, Sevruga či Ossetra.

Kaviár jako přepychový chuťový zážitek

Pro Petrossiana je kaviár vášní. Celý jeho život se točí kolem jiker. Ne vždy mají nejpamátnější chuť ty, které mají nejhezčí barvu. Důležitou roli hraje také textura a způsob skladování. Pravý kaviár tmavé barvy pochází z jeseterovitých ryb.

Pravý kaviár

Pravý kaviár s největšími jikrami pochází z vyzy velké. Tato sladkovodní ryba se dožívá až 120 let a její hmotnost může dosáhnout až 1 000 kg. Údajně platí, že čím starší ryba, tím lepší kaviár. Vyza se převážně vyskytuje v povodí Kaspického, Černého a Azovského moře.

Armen Petrossian v různých rozhovorech často potvrzuje, že kaviár je velmi komplexní delikatesa. Mohou se v něm mísit slané, ořechové, krémové, a dokonce i ovocné tóny. Kaviár představuje nejen jako samostatnou delikatesu, ale také jako surovinu vhodnou pro ochucení různých pokrmů.

Degustace kaviáru na lžičce společně s alkoholem (nejčastěji vodkou nebo šampaňským) je pouze jednou z možností, jak si jikry zamilovat. Objevit se může také na menu s uzeným lososem (nejlépe přímo z Petrossianovy udírny nacházející se asi 180 kilometrů jihozápadně od Paříže), ruským bramborovým salátem a nakládaným sleděm.

Ostatně právě zmíněné pokrmy využili dědeček a strýc pana Petrossiana k tomu, aby nalákali první obyvatele Paříže k ochutnání kaviáru. Delikatesa se uchytila i v ikonickém hotelu Ritz.

Patří kaviár i mezi vaše oblíbené delikatesy? | Foto: Evannovostro / Shutterstock.com

Kam si v Paříži zajít na kaviár?

Dnes osvědčené pokrmy servíruje Armenova manželka Cécile v podniku nacházejícím se na stále stejné adrese: 18 Boulevard de la Tour-Maubourg.

Caviar Petrossian Rive Gauche tak je při návštěvě Paříže povinnou zastávkou každého gurmeta. Kromě neděle má restaurace otevřeno každý den a rezervace je velmi dobrý nápad. Uvnitř se totiž nachází pouze několik stolů. Zajímavostí je, že někteří zaměstnanci v podniku pracují již desítky let.

Přímo na místě máte možnost kaviár také zakoupit s sebou. Cena za 30 gramů se dle druhu pohybuje od 60 do 400 eur. V nabídce je i šampaňské, různé druhy foie gras, krabí maso nebo vysoce kvalitní čokoláda.

Jak začít s kaviárem?

Pokud vás kaviár zaujal a netušíte, kde začít, vezměte si k srdci radu Alexandra Petrossiana, víceprezidenta společnosti Petrossian: „Nenechte se vylekat značkami kaviáru a kupte si to, co vám chutná.“

On sám má mezi favority Kaluga Huso Hybrid z Číny a kaviár Daurenki. Možnosti při výběru jsou opravdu pestré, což je ostatně jeden z důvodů, proč je svět kaviáru Petrossian tak fascinující.

Autor: Lukáš Benzl

Kaviár? Kupte si, co vám chutná, radí kaviárový expert Petrossian
Snadné financování nemovitostí v zahraničí