Kam po základce? Tady je 5 nejlepších středních škol v Evropě a USA

Čtrnáct let uteklo jako voda a váš syn nebo dcera se rozhlíží po střední škole. Ať už se stěhujete do ciziny za prací nebo jen chcete svému potomkovi zprostředkovat zkušenost k nezaplacení, budou se vám hodit typy na nejlepší střední školy. Vybrali jsme jich hned pět. Dvě jsou v Evropě a tři v USA.

Studium v zahraničí
Studium v zahraničí. Ideální způsob, jak se zdokonalit v jazyce, získat neocenitelné zkušenosti i navázat přátelství. | Foto: Marcelo Rodriguez / Shutterstock.com

Institut Le Rosey ve Švýcarsku

Nejkvalitnější vzdělávání po boku světových elit zprostředkovává slavný švýcarský Institut Le Rosey. Nejdražší škola na světě, kde prožily své dětství známé osobnosti, například zpěvák John Lennon, je ideálním místem pro všechny, kteří chtějí odstartovat hvězdnou kariéru.

 • Lokace: Rolle, Švýcarsko
 • Školné: 115 500 CNF /rok
 • Podmínky studia: Le Rosey požaduje hodnocení dosavadní školní docházky a dále potvrzení od praktického lékaře. Následuje povinný den v kampusu, kde se uchazeč seznámí s prostředím, a dále vstupní testy z angličtiny a matematiky.
 • Ubytování: Studenti tráví volný čas v kampusu, kde jsou také ubytováni v penzionech. K dispozici jsou jim lázně, jezdecká dráha, přístav s plachetnicemi a samozřejmě v případě nutnosti i soukromá klinika. V zimě se žáci stěhují do zimního střediska Gstaad.

Zjistěte, jak to chodí v elitní švýcarské škole. Zvažuje váš potomek studium v Le Rosey, ale neví, zda je to ta správná volba? Uvidíte, že po zhlédnutí videa již nebude chtít jinam.

Eton College ve Velké Británii

Nejprestižnější a nejslavnější škola ve Velké Británii, mezi jejíž absolventy se řadí – kromě princů Williama a Harryho – také 19 britských premiérů, taková je Eton College. Jediným mínusem je skutečnost, že ji mohou navštěvovat pouze chlapci.

 • Lokace: Eton, Velká Británie
  Školné: 25 000 £/rok
 • Podmínky studia: Přijímací zkoušky se konají dvakrát do roka a dělí se na dvě části. Nejprve uchazeč vyplní vstupní test, který zkoumá i jeho povahové vlastnosti, k tomu se přidá doporučení od ředitele původní školy. Je-li vše v pořádku, následuje rozhovor budoucího studenta s mistrem Etonu a následně již studium ve Velké Británii.
 • Ubytování: Chlapci jsou ubytováni v jednotlivých domech po celém městě v docházkové vzdálenosti od školy. Každý má svůj vlastní pokoj. Ve volném čase sportují, chodí na koncerty a účastní se nejrůznějších soutěží.

Groton School v USA

Dobrou volbou pro ty, kterým starý kontinent nestačí a touží zamířit za vzděláním za velkou louži, je Groton School. Prestižní škola s rodinným prostředím, jejímž slavným absolventem je i prezident Roosevelt, je ideální pro ty, kdo milují malé kolektivy, v nichž vznikají pevná přátelství na život a na smrt.

 • Lokace: Groton, Massachusetts, USA
 • Školné: 56 000 USD/rok
 • Podmínky studia: Přijímací řízení se skládá z vyplnění dotazníku a návštěvy školy. Následně kandidát absolvuje test SSAT a TOEFL. Největší šanci na přijetí mají ti, kdo dokáží prokázat svou účast na činnostech, kterými pomáhají ostatním, neboť toto se v USA velmi cení.
 • Ubytování: Zajištěno v jednotlivých domech přímo v kampusu obklopeném zelení. O pořádek se starají prefekti. Studentům jsou k dispozici sportovní hřiště, posilovny, bazén či rozsáhlá knihovna.

Trinity School v New Yorku

Lákavé prostředí Manhattanu, střešní tenisové kurty s výhledem na Central Park a především vysoké nároky na studenty, které jim následně zajistí nejlepší uplatnění na trhu práce. To vše nabízí Trinity School, nejstarší vzdělávací zařízení v New Yorku.

 • Lokace: New York, USA
 • Školné: 50 000 USD /rok
 • Podmínky studia: Škola je určená těm, kdo chtějí v životě něco dokázat, tomu také odpovídají požadavky na budoucí studenty. Ti musí zvládnout test ISEE, předložit doporučení a sepsat esej. Zejména podle ní se následně škola rozhodne, zda dítě přijme, či nikoliv.
 • Ubytování: Žáci žijí ve studentských rezidencích a apartmánech po celém městě. Ideální pro zodpovědné mladé lidi, kteří touží po osamostatnění a rádi si organizují svůj čas.

Lawrenceville School v USA

Miluje-li váš potomek sport, pohyb a akci, bude se v Lawrenceville rozhodně cítit jako doma. Nezáživné sezení v lavicích a opisování příkladů z tabule, to již dávno vyměnili za interaktivní diskuze u kulatého stolu. Navíc soukromá loděnice, golfové hřiště a zimní stadion jsou jen zlomkem toho, co zde na vaše dítě čeká. Nudit se tedy rozhodně nebude.

 • Lokace: Lawrenceville, New Jersey, USA
  Školné: 64 430 USD/rok
 • Podmínky studia: Škola je velmi alternativní, základem je test nekognitivních dovedností, kromě toho uchazeč absolvuje také test SSAT a TOEFL.
 • Ubytování: Studenti jsou ubytováni ve stylových domcích, které mohou navštěvovat i ti, kdo na internátu nebydlí. Ideální pro utváření zdravého kolektivu.

Moderní výuka v praxi. Nevěříte, že škola může být také zábava? Tak se podívejte, jak to chodí v Lawrenceville.

Pokud je vaše dítě spíše dobrodružnější povahy a osvědčené destinace mu nestačí, nezoufejte. V příštím dílu vám představíme nejpopulárnější školy v Číně, Austrálii a dalších exotických zemích.

Autor: Jan Bartoš

Kam po základce? Tady je 5 nejlepších středních škol v Evropě a USA
Snadné financování nemovitostí v zahraničí