Jordánsko přitahuje cestovatele. Má pouště i moře a chutná po skořici

Jestli už máte dost all inclusive dovolených nebo vás to letos vůbec netáhne na hory, vyzkoušejte nové cestovatelské dobrodružství. Jordánsko je pořád ještě neobjevené, i když přitahuje stále více turistů. Mohou za to starobylé památky, dobré jídlo, mírumilovná nátura místních, moře, pouště i jeden ze sedmi divů světa.

Chrám Petra v Jordánsku patří mezi památky zařazené na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Footo: Kanuman/Shutterstock

Jestli vás právě teď napadlo, že si otevřete mapu, abyste se podívali, kde Jordánsko leží, zadržte. Popíšeme vám ho poměrně detailně. Stát, v němž žije 10 milionů lidí, se rozkládá na Arabském poloostrově. Sousedí s Izraelem, Irákem, Saudskou Arábií a Sýrií. Malé království je známé příjemnými moři (vykoupat se můžete v Mrtvém moři nebo v Rudém moři, respektive v Akabském zálivu) i krásnými pouštěmi.

V Jordánsku vládne král. A podle cestovatelů (i českého ministerstva zahraničí) je země relativně bezpečná. Protože se panovník prý jednou nechal slyšet, že turisté jsou v jeho zemi vítáni, a protože lid svého vládce ctí, cizinci se tady cítí příjemně. Země je vnímána jako mírumilovná a lidé se chovají slušně. Přesto je třeba mít na paměti kulturní odlišnosti – Jordánsko je z velké většiny muslimské. Ovšem žije zde i menšina křesťanů a pro turisty neplatí tak přísná pravidla jako v jiných arabských zemích.

Doprava do Jordánska a po něm

Do Jordánska, konkrétně do hlavního města Ammánu, létají z Prahy přímé lety. V letadle si posedíte čtyři hodiny a už budete přistávat v docela jiném světě. Zpáteční letenku pořídíte kolem 9 nebo 10 tisíc korun. Ve slevách a akcích bude levnější.

Letět můžete také do Izraele a odtud se do Jordánska dopravit například autem, ovšem pozor, hraniční přechod nemůžete překročit půjčeným autem. Řešením je nechat se dopravit taxíkem na hranice a tady přesednout do jiného taxíku, až poté si půjčit auto.

Už v Ammánu na vás dýchne orientální svět prosycený vůněmi exotického koření. Hlavní město je výborným výchozím bodem pro poznání země. Dostanete se odtud k mnoha zajímavým místům a památkám, mezi nimiž najdete i připomínky římské doby.

I když usedlíci hojně jezdí autobusy, pro turisty je pohodlné půjčit si auto. Půjčovny najdete už na letišti. Auto si můžete rezervovat přes internet nebo se hned po příletu pobavit místní kratochvílí – smlouváním o ceně. V takovém případě zajděte do Abdullah Gardens v Ammánu, kde je bezpočet aut. I když je v Jordánsku možné řídit auto od 18 let, některé půjčovny požadují, aby vám bylo 21 let (někdy dokonce 26 let).

Až poprvé nasednete do auta a vyjdete, možná vás překvapí, že silnice jsou někdy v lepším stavu než u nás. Pohodovou jízdu si užijete na horských silničkách. Provoz zde bývá minimální, výjimkou je jen hlavní město. Co vás ale může potrápit, je svéhlavé vykládání dopravních předpisů. Jordánci totiž dodržují snad jen jediné pravidlo, a to jsou semafory.

Video: Co na vás čeká v Jordánsku?

Podívejte se, zda Jordánsko stojí za to, abyste ho navštívili!

Moře, nebo proslulá poušť?

Jordánské království působí pro Evropana exoticky. Snad kdokoli sem zavítá poprvé, musí vidět slavnou poušť Wadi Rum, která si vysloužila přívlastek „nejhezčí na světě“. Jinak se poušti přezdívá také „růžová“, protože místní pískovcové hory mají jedinečnou barvu a vrhají několik odstínů růžové. Obdivovat tak můžete růžový, světle červený až cihlový písek.

„Byly momenty, kdy jsem doslova nevěřil svým očím. Krajina byla jako z obrázků Marsu. Ostatně film Marťan se tam také natáčel,“ napsal na svém blogu cestovatel Jan Macháček. Do pouště se podle něho musíte vydat s průvodcem. Za den a půl zaplatíte (s jedním přespáním) kolem 1 500 korun.

Dalším přírodním skvostem, který v Jordánsku přitahuje, je Mrtvé moře. To je vyhledávané díky své salinitě a léčivým účinkům. Dobře vám tady bude, i když neplavete. Slaná voda nadnáší a ponořit se vás bude stát nadlidské úsilí. Pokud se rádi potápíte, vydejte se k Rudému moři, kde si můžete užít například šnorchlování.

Petra je div světa

V zemi najdete také sedmý div světa. Petra je skalní město a archeologické naleziště, které bylo v roce 1985 zařazeno na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zmiňuje se o něm i Bible, zde je místo označované jako Selá. Arabové mu říkají Mojžíšovo údolí. Město původně vzniklo jako pohřebiště v dokonale krytém místě, kde se setkávají tři údolí.

Od Ammánu je skalní město vzdálené asi 230 km. Dopravit se můžete autobusem, minibusem nebo vozem s vlastním řidičem (i ty si lze najmout). U Petry je vesnice Wádí Músa, kde se nachází řada hotelů a penzionů, v nichž můžete přespat nebo se najíst. Vstupné je buď jednodenní (50 jordánských dinárů, aktuální kurz je 31,33 korun), nebo dvoudenní (75 jordánských dinárů). Část trasy můžete projet i na koni. Na konci na vás čeká pohled na majestátní portál hrobky zvané Pokladnice.

Až vám vyhládne

V Jordánsku si můžete užít exotických chutí a vůní. Oblíbenou surovinou je tady cizrna. Rozhodně ochutnejte některý z hummusů. Běžné jordánské menu se skládá z bezmasých i masitých pokrmů. Pochutnat si můžete na plněné zelenině či na falafelu – kuličkách z cizrny. Masitá jídla se vaří hlavně z hovězího nebo jehněčího. Sladká tečka bývá opravdu sladká, a to kvůli používanému medu nebo sirupu. Oblíbená je i káva – té se tady říká kacar nebo kahve, ve druhém případě se a podává se skořicí.

Co vědět, než vycestujete?

Hlavní město Jordánska je Ammán. Úředním jazykem je arabština, mezi střední a vyšší třídou se domluvíte dobře anglicky. Většina obyvatel jsou muslimové, žije zde menšina křesťanů. Měnou je jordánský dinár (aktuální kurz 31,33 korun). Mezinárodní předvolba je +962.

Jordánsko přitahuje cestovatele. Má pouště i moře a chutná po skořici
Snadné financování nemovitostí v zahraničí