Italský a španělský venkov se vylidňuje, domy pořídíte za euro

Doslova za šálek espressa se prodávají některé domy a usedlosti na jihu Evropy. Především Itálie a Španělsko bojují s vylidňováním a místní samosprávy se snaží zachránit, co se dá. Proto lákají investory na levné nemovitosti. Poměrně lacino si tak můžete zařídit třeba retreat v kouzelné krajině a ujíždět za romantikou, kdykoli vás napadne. Ačkoli dům v Itálii pořídíte už za jedno euro, na první pohled výhodná investice má svůj háček.

Středomořská siesta. Dopřejete si druhé bydlení u moře na jihu Evropy? Foto: Ekaterina Pokrovsky / Shutterstock

Jihoevropský venkov se už delší dobu potýká s odlivem lidí. Mladá generace tady nevidí příležitosti, mladí mnohdy nechtějí pokračovat v rodinné tradici farmaření, a tak utíkají do měst, v nichž lépe najdou obživu i služby odpovídající 21. století.

Svoji roli ve vylidňování španělského či italského venkova hraje i nižší porodnost. Na štíru je s ní hlavně Španělsko. „Krize ohrožuje značnou část našeho území, polovina obcí má méně než tisíc obyvatel,“ nechal se nedávno slyšet španělský premiér Pedro Sánchez, kterého citovala agentura Bloomberg.

Španělsko i Itálie se snaží vylidňování vesnic zastavit a hledají pro opuštěné domy nové majitele. Ceny se dostávají povážlivě nízko a investoři – alespoň v některých lokalitách – větří svoji příležitost. Nemovitosti na jihu Evropy jsou zajímavé i pro Čechy, často je tady totiž mohou koupit za cenu pražské garsonky.

Video: Španělské domy jsou prázdné!

Podívejte se na reportáž CNN

Vesnice za cenu malého bytu

Tento trend není novinkou, trvá už několik let. Situace mezitím došla tak daleko, že se prodávají celé vesnice. Ve Španělsku se tímto nezvyklým prodejem zabývají i specializované servery, jedním z nich je například aldeasabandonadas.com.

S prodejem vesnice jako celku je to však komplikovanější, protože u některých domů není jasné, komu ve skutečnosti patří. Cena vesnice bývá různá. Ty nejmenší, třeba o šesti domech, stojí kolem 62 000 euro, tedy něco kolem 1,5 milionu korun. Pořizují si je hlavně norští, švýcarští nebo belgičtí investoři.

Místo cappuccina dům

Podobná je i situace v Itálii. V jižní části země stojí některé domy méně než šálek cappuccina. Vesnice a městečka se nízkou cenou snaží přilákat investory a zabránit tak rozpadání opuštěných domů nebo bytů.

Příkladem je Sambuca, městečko vzdálené asi hodinu cesty od sicilského Palerma. Panuje tady klid, domy jsou zasazené v malebné krajině. Přesto tu nikdo nechce bydlet a z městečka se stává místo duchů, které si lze v rozpadajících se nemovitostech snadno představit. Radnice se proto rozhodla – po vzoru některých jiných italských měst – nabídnout byty za symbolické euro.

Nízká kupní cena s sebou ovšem nese „ale“. Noví majitelé bytů se při koupi zavazují k tomu, že do rozpadající se nemovitosti investují během tří let minimálně 15 tisíc euro, což je asi 380 tisíc korun. Zaplatit musí také kauci 5 tisíc euro, kterou jim radnice vrátí po dokončení rekonstrukce. Byty mají rozlohu mezi 40 až 150 metry čtverečními.

Také v Itálii patří mezi investory především Švýcaři, kupodivu sem zavítají i Španělé a malebná krajina učarovala i některým Francouzům. „Je tu krásná příroda, máme bohatou historii, nedaleko jsou pláže, lesy i hory. Ideální místo pro odpočinek,“ míní místostarosta Giuseppe Cacioppo. Dům si tady pořídila i Susanna původem z Německa. „Už se nemůžu dočkat, až tady strávím léto, jsou tu přátelští lidé a skvělé vinotéky,“ nechala se slyšet.

Dalších 160 domů za euro

Italských městeček a vesnic, kde se prodávají domy za euro, povážlivě přibývá. Letos v dubnu se na seznam přidala další dvě – Mussomeli na Sicílii, kde je na prodej 146 domů, a Zungoli v Kampánii, které nabízí 14 domů. Také tyto obce dávají investorům podmínku, že nemovitosti musejí do tří let zrenovovat.

Video: Italské Zungoli prodává domy za euro

Podívejte se, jak to ve městečku vypadá

Zorientovat se v cizím prostředí přitom nemusí být pro investory lehké, ale i na to obce myslely. „Vytvořil jsem skupinku dobrovolníků, kteří budou majitelům po ruce a pomůžou jim spojit se například se stavebními společnostmi,“ uvedl Paolo Caruso, starosta městečka Zungoli. Dodal, že záměrem městečka je transparentnost a že lidé by se měli přijet sami přesvědčit o jeho kráse, čerstvém vzduchu a dobré kuchyni.

Italský a španělský venkov se vylidňuje, domy pořídíte za euro
Snadné financování nemovitostí v zahraničí