Italské vinné sklípky fraschetty nesmíte minout. Jsou kousek od Říma, bez turistů a se skvělým vínem

Historické pohoří Castelli Romani se rozkládá na jihovýchod od Říma. My se sem ale vypravíme nikoliv za historií, ale za vínem rozlévaným ve sklípcích, kterým se říká fraschette. Najdete je nejen v městečku Frascati, ale hlavně v Ariccia, ve městě se starobylým mostem. Této historické památky se držte, protože nejvíce fraschette je v půvabné uličce hned vedle tohoto mostu.

Porchetta | Foto: Brent Hofacker / Shutterstock.com

Podle Čechoitalky Viktorie Ignoto, která zde žije a jako studentka si ve fraschettě přivydělávala, přijíždí do městečka hlavně místní. „Římané sem jezdí za dobrým jídlem a také za krásnou přírodou, které mají ve městě málo. Turistů zde mnoho nepotkáte, i když fraschette jsou přizpůsobené i jim,“ říká. Typický Ital chodí totiž na večeři kolem deváté, turisté jsou zvyklí večeřet dříve, a tak jsou pro ně ve fraschettě připraveni už od sedmi hodin. Zavírá se pozdě, někdy až kolem druhé.

Městečko Frascati

Jet sem můžete i vlakem, a to půl hodiny z Říma z hlavního nádraží Termini. Vlak stojí jen 2 eura. Poslední zpáteční spoj odjíždí už krátce po půl jedenácté.

Ve frachettách na vás dýchne neopakovatelná atmosféra. Ve fraschettách se také hraje a zpívá, podívejte se, jak se zde rozjíždí zábava!

Porchetta – specialita nade vše

Hlavní specialitou je porchetta, což je místní specialita z vepřového masa. Jde o masovou roládu z bůčku. Nepředstavujte si ale náš bůček, který se topí v tuku: „Porchetta je výborné jídlo z vepřového doplněného aromatickými bylinkami, které jsou typické hlavně pro Aricciu. Je velmi voňavá a lahodná, není moc tučná, protože tuk se během pečení odlévá,“ popisuje Viktorie Ignoto místní pochoutku.

Porchettu dostanete nejen ve frachettách, ale i v mnoha stáncích, kde vám ji zabalí a vy si ji můžete přinést do fraschetty s sebou. Klidně si ji tady rozbalte a jezte s italským chlebem, obsluha je na to zvyklá.

Jak se připravuje porchetta? Podívejte se, jak se připravuje typická pochoutka porchetta z vepřového masa. Najdete odvahu zkusit ji i doma?

Proč fraschetta?

Jak přišly oblíbené fraschette ke svému jménu? Původně šlo o místa, kde se prodávalo víno. V okamžiku, kdy bylo k dispozici nové víno, vyvěsili prodavači větvičku vinné révy (fraschetta) na znamení, že je možné vstoupit a koštovat.

Pochoutky k vínu

Někde rozlévají jen víno a podávají typické porchetty, jinde si vyberete i z dalšího menu. Z předkrmů jsou to sýry, masa, klobásy, mozzarella di bufala, bruschette a také různé druhy oliv. Jako další chod, čili primo pasto, můžete volit různé druhy těstovin – carbonara, amatriciana, s ragú, nebo třeba místní jednoduchou, ale velmi chutnou specialitu caccio e pepe. 

Fraschette rozhodně představují to nejlepší z románské kuchyně, ale jsou překvapivě levné. Většinou nabízejí výhodné menu, třeba už za 15 euro, včetně vína. Objednat si můžete buď celou lahev, nebo pít vino di casa, po kterém se vám křivit ústa jistě nebudou.

Autor: Michaela Kadlecová

Italské vinné sklípky fraschetty nesmíte minout. Jsou kousek od Říma, bez turistů a se skvělým vínem
Snadné financování nemovitostí v zahraničí