Investice do horských apartmánů pořád vynáší. Češi se zajímají o Krkonoše i Alpy

Češi si oblíbili apartmány na horách. Kupují je v tuzemsku i za hranicemi. Investory lákají hlavně výnosy z krátkodobých pronájmů, které mohou být mezi 4 až 10 %. Rostoucí ceny běžných nemovitostí ovšem ženou nahoru i ceny horských bytů. A tak vyšší pořizovací náklady stále více ukrajují z možných výnosů. Podle expertů se ale do nemovitostí na horách pořád vyplatí investovat.

Kdo má volné finanční prostředky, přemýšlí, jak je co nejlépe investovat a zhodnotit. Oblíbenou aktivitou je v tomto směru nákup nemovitostí na horách. Apartmány se totiž dají velmi dobře krátkodobě pronajmout. Když jste šikovní, přes zimní i letní sezónu se u vás dveře netrhnou a váš horský byt vám vynese víc než celoroční pronájem podobně velké nemovitosti v Praze.

Poslední dobou ovšem ceny horských apartmánů rostou a kopírují tak vývoj na trhu s běžnými nemovitostmi. „Ceny horských nemovitostí v poslední době rostou, nahrává tomu vývoj celého realitního trhu i další jevy, jako jsou stoupající poptávka po ubytovacích kapacitách, zlepšující se kvalita českých lyžařských středisek i boom krátkodobých pronájmů,“ konstatuje Jan Bareš z realitní kanceláře M&M reality.

Horský byt v Alpách nebo na Šumavě

Protože Češi stále více cestují, mají v oblibě nejen české hory, ale třeba i rakouské nebo německé Alpy. Pořídit si tady nemovitost je pro většinu českých investorů z administrativního hlediska poměrně jednoduché. Nemovitostem v cizině dávají přednost především movitější lidé.

A pokud mají na výběr, zvolí spíš Alpy. Úroveň nemovitostí i služeb je tady totiž pořád na několikanásobně vyšší úrovni než v Krkonoších nebo na Šumavě. Pro investora to sice znamená, že nemovitost bude dražší, ale zase ji dráž může pronajmout. Pokud se podíváme na strategii investorů, tak zatímco v Česku nakupují nemovitosti v řádech desítek kusů, tak v zahraničí jsou to spíše jednotky nebo nižší desítky kusů.

Žádaný je Špindlerův Mlýn a rakouské Alpy

V českých horských lokalitách mají Češi největší zájem o velké lyžařské areály a jejich okolí. Nejžádanější je Špindlerův Mlýn, Rokytnice nad Jizerou nebo Černá hora – Pec. Ze zahraničních destinací lákají české investory například Alpy v Rakousku. Jejich zájem koresponduje se zájmem turistů o tuto lokalitu. Například rakouský portál Statistik.at evidoval od listopadu loňského roku do února letošního roku 49 milionů přenocování a 13,26 milionu příjezdů turistů. Oproti předchozí zimní sezóně vzrostl počet přenocování o 5,7 %.

Nově se zde staví apartmány v tradičním alpském stylu, které čekají na své investory. Příkladem je region Zugspitze, Hinterglemm, Mayrhofen nebo Seefeld in Tirol. „Například v regionu Hinterglemm vzniká zajímavý komplex složený ze tří budov, který bude zasazený do svahu. Výnosy budou kolem 4,14 %. Středisko Saalbach Hinterglemm bude v příštích letech spojeno s areálem Zell am See a vznikne tak jedno z největších lyžařských středisek na světě,“ sdělil Jan Rejcha ze společnosti Rellox, která se na nemovitosti v zahraničí specializuje.

Po Rakousku, které české turisty a investory přitahuje kvůli geografické blízkosti i přívětivým cenám, se Češi poohlížejí také ve vzdálenějších lokalitách. „Druhou nejoblíbenější horskou destinací jsou italské Alpy, kde si nemovitost kupuje až 9 % českých kupců. Rakousko ale vede, zde je to 47 %,“ dodal Jan Rejcha.

Video: Jak se lyžuje v Saalbach Hinterglemm

Podívejte se, jak se lyžuje v oblíbeném rakouském středisku Saalbach Hinterglemm.

Rakouské apartmány jsou o miliony dražší

Rozdíly mezi českými a zahraničními horami se stírají jen pomalu, služby v zahraničí jsou stále na vyspělejší úrovni. Tomu pochopitelně odpovídá i cena, a tak nepřekvapí, že investice do alpského apartmánu je vyšší než do srovnatelné nemovitosti v Krkonoších.

V rakouských Alpách se nemovitosti prodávají za cenu kolem 128 tisíc korun za metr čtvereční, v Krkonoších je cena asi o 40 tisíc korun nižší. Zatímco v Rakousku investor zaplatí za apartmán o 70 metrech čtverečních necelých 9 milionů korun, v Krkonoších je to asi 6 milionů.

Spíš než horské chaty nebo domy nakupují investoři apartmány. Do nich investuje asi 79 % zájemců. Pouze 26 % investorů si kupuje nemovitost jen pro svoji potřebu, většina se ji chystá pronajmout a na výnosech vydělat. I když některé nemovitosti slibují až 10% výnosy, reálně se před zdaněním pohybují kolem 4 až 5 %.

Video: Jak koupit nemovitost na horách?

Pusťte si video, které vás seznámí s hlavními aspekty pořízení nemovitosti na horách.

Důležitá je lokalita i servis

Pro pozdější zhodnocení horského apartmánu je klíčová lokalita, stav nemovitosti nebo její velikost a dispozice. Na horách si lidé ke krátkodobému pronájmu vybírají hlavně menší rekreační byty v novostavbách, případně původní horské domy a chalupy.

K nákladům je potom třeba připočítat i úklid apartmánu či běžné opravy spojené s opotřebením zařízení. „Pronájem je podnikatelská aktivita se vším všudy, nikoli pasivní příjem. V apartmánech nebo chalupách je nutné poskytovat kvalitní servis kvůli referencím a obsazenosti. To vyžaduje čas i energii,“ říká Daniel Kotula z RE/MAX City.

Zároveň existují agentury, které podobný servis poskytují. „Pokud v místě seženete personál, jemuž se nebojíte svěřit klíče a který zajistí servis, zaplatí vám krátkodobé pronájmy náklady i hypotéku,“ dodává Jan Bareš.

Novostavby v horských střediscích v zahraničí dokonce na podobné služby už myslí. „Se správou nemá vlastník žádné starosti, kompletní servis je zajištěný,“ uzavírá Jan Rejcha.

Autor: Jana Poncarová

Investice do horských apartmánů pořád vynáší. Češi se zajímají o Krkonoše i Alpy
Snadné financování nemovitostí v zahraničí