Osmadvacetiletá Petra Valentová žije v Los Angeles už tři roky, během kterých zažila mnoho zajímavých situací a velmi dobře poznala město i jeho různorodé obyvatele. V exkluzivním rozhovoru pro náš časopis se rozpovídala o běžných radostech a starostech obyvatel Los Angeles, ale také o diskriminaci, ubytování, cenách a mentalitě lidí v jejím okolí.
Vzpomenete si na moment, kdy jste se rozhodla přestěhovat do Los Angeles?
Určitě. Před třemi roky jsem se na pozici grafičky v jedné reklamní agentuře začala nudit. Stála jsem před rozhodnutím, jestli založit rodinu a vzít si hypotéku, nebo se ještě na nějaký čas vyhnout větším závazkům a odcestovat do světa. Velkou náhodou mě oslovil jeden z našich zahraničních klientů, že by pro mě měl v Los Angeles práci. Slovo dalo slovo a já si tři měsíce na to objednávala jednosměrnou letenku Praha – Paříž – Los Angeles.
Patřilo Los Angeles k místům, která jste už před nabídkou zvažovala?
To určitě ne. Jsem holka z vesnice, kterou vyděsily už první dny po přestěhování do Prahy. Odcestovat jsem chtěla někam po Evropě. Přemýšlela jsem nad Španělskem, Itálií a Velkou Británií. Do Ameriky jsem se chtěla někdy podívat, ale Los Angeles jsem znala jen z filmů. Nedokázala jsem si představit, že v něm budu bydlet.
Jaké byly první dny po přestěhování?
Bez nových kolegů v práci, mezi kterými je mnoho různých národností, bych to nezvládla. Los Angeles je velmi rušné. Především místní doprava mě ihned šokovala. Prakticky každý, kdo má nějaký normální příjem, jezdí autem. Podle toho to na cestách vypadá. V kolonách trávím každý den minimálně dvě hodiny. Nejdříve mě to frustrovalo, teď už to beru jako daň za pobyt ve městě, kde je vše.
Co myslíte tím, že v Los Angeles je vše?
Nechci, aby to vyznělo jako klišé, ale Los Angeles je skutečně město neomezených možností. Na jednom místě najdete pláže, hory, obchody, lesy, divadla, skvělé restaurace i buddhistická centra. Máte ve čtyři ráno hlad? Žádný problém. Chcete vyrazit na trhy? Nebo si vyzkoušet skok padákem? Kurz herectví? Projížďku na koni s výhledem na hollywoodský nápis? Vše, co vás napadne, je možné. Když na to máte peníze.
Je Los Angeles hodně drahé a máte stále tendenci přepočítávat vše na koruny?
To jsem měla během prvních měsíců a vždy jsem se nestačila divit. Za menší bydlení v bytovém resortu platím přes 50 tisíc korun měsíčně. Nedokážu si představit, že bych podobnou částku platila v České republice. Nejdražší je bydlení, kvalitní jídlo a služby. Naopak je velmi levná značková móda, elektronika a benzín. Los Angeles je drahé pro ty, kteří si v něm nevydělávají. Jako grafická designerka si vydělávám v USA mnohem víc než v Praze. Přesnou částku nemohu sdělit, ale je to přes milion korun za rok. Vedle práce mám čas i na další grafické zakázky. Takže zvládám šetřit na vlastní bydlení, které bych si chtěla jednou pořídit.
Jaké nejhezčí a nejhorší momenty jste v Los Angeles zažila?
Krásné momenty zažívám neustále, ale vždy mi dokáže vykouzlit úsměv na rtech, když mám možnost seznámit se s někým zajímavým. Los Angeles píše velmi zajímavé příběhy. Třpyt Hollywoodu je všudypřítomný. Každý číšník a barman je začínajícím hercem, při nákupech nebo procházce parkem Runyon Canyon máte možnost narazit třeba na Justina Biebera. To se vám na Žižkově nestane.
Nejhorších momentů je velmi málo, ale jedním z těch, na které asi nikdy nezapomenu, je autonehoda. Na jedné křižovatce do mě narazil nějaký poslíček. Ihned začal křičet. Policejní hlídka byla na místě prakticky okamžitě. I když to nebyla moje chyba, můj přízvuk v policistech vzbudil nedůvěru a moje vysvětlení situace bylo prakticky ignorováno. Byla jsem označena neprávem za viníka. Došlo to tak daleko, že jsem si musela zaplatit právníka.
Jak žijí Češi v Los Angeles? Kamil Dušejovský je dalším Čechem, který se do USA přestěhoval natrvalo.
Potkáváte se často s diskriminací a momenty, kdy vám okolí dává najevo, že nejste vítána?
To zase ne! Los Angeles je hodně multikulturní. Vedle angličtiny je slyšet španělština, bydlí zde snad všechny národnosti, na které si vzpomenete. Českou republiku zde moc lidí nezná. Můj přízvuk spíše vzbuzuje zvědavost. Aféra s policisty je jedinou situací, kdy jsem litovala, že nejsem doma a nemohu se bránit tak, jak bych chtěla.
Dokážete si představit, že v Los Angeles zůstanete?
Já si to nejen představuji, já to tak i plánuji. Aktuálně zde mám přítele a v práci jsem spokojená. Rodina mi chybí, snažím se do Čech podívat alespoň dvakrát za rok. Když to však vezmu kolem a kolem, na život v Los Angeles jsem si dokonale zvykla. Miluji počasí, možnosti i kulturu. Když se nepohybujete v některých horších oblastech, je Los Angeles i bezpečné. Nemluvě o tom, že se do města andělů stěhuje čím dál větší množství Čechů. S řadou z nich se pravidelně potkávám. Jsme velmi přátelská komunita, která pořádá různé akce od výletů po celé Kalifornii až po české Vánoce.
Co byste doporučila lidem z ČR, kteří nad životem v Los Angeles přemýšlí?
Možná za to může moje opatrnost, ale připravte se. Pečlivě! Klidně sem nejdříve přijeďte pouze na dovolenou. Americká mentalita se od české v mnoha ohledech hodně liší. Je to poznat nejen v práci, ale i během úplně obyčejných aktivit. Osobně bych bez podepsané pracovní smlouvy do Ameriky neodjela. Místní prostředí je hodně konkurenční. „Vibe“ města je podle přátel, se kterými se bavím, sice sympatičtější než v takovém New Yorku, ale to nic nemění na tom, že tohle město vám nic zdarma nedaruje.
Petro, mnohokrát děkujeme za zajímavý rozhovor a přejeme, ať se daří.
Já také děkuji a neváhejte si plnit sny. Americké i neamerické.
Autor: Lukáš Benzl