6 tipů, jak mít v létě pláž jen pro sebe

Léto je za rohem a tisíce turistů nedočkavě plánují dovolenou u moře. Udělejte to letos jinak, vyhněte se davům a mějte pláž sami pro sebe. Poradíme vám, jak na to.

Foto: el lobo / Shutterstock

Léto se blíží, a pokud ještě nemáte naplánovanou dovolenou, jistě už máte aspoň představu, kam byste letos chtěli vyrazit. A v této představě možná hraje roli nádherná pláž s bělostným pískem omývaná tyrkysovým mořem, příjemný bar na pláži, lehátko, slunečník, v ruce koktejl a na dohled ani noha. Jen šumění vody a možnost kdykoliv překonat těch 10 metrů písku, ponořit se do vln a nerušeně si zaplavat.

Skutečnost se ale od této představy často značně liší. Zážitek z dovolené může člověku zkazit množství lidí, kteří si zrovna vybrali stejnou pláž jako vy. A sen o liduprázdné pláži se rozplyne. My pro vás ale máme hned několik řešení. Díky nim se svého snu nemusíte vzdávat a můžete si užít nezapomenutelnou dovolenou.

Základní doporučení

Pokud chcete být na pláži sami, může vám pomoct menší průzkum, který provedete ještě před odjezdem. Doma u počítače si otevřete satelitní mapy a hledejte malé odlehlé pláže dál od měst a vesnic.

Pročtěte si recenze známých pláží. Možná narazíte na informaci, že je vyhlédnutá pláž přeplněná prakticky neustále a měli byste se jí vyhnout, nebo na tipy, v kterou roční nebo denní dobu pláž navštívit. Někdy stačí jen naplánovat si dovolenou mimo hlavní sezónu. Přímo na místě si můžete pronajmout loďku a prozkoumat okolí. Z vody uvidíte skryté zátoky, na které ostatní ze břehu nedohlédnou. Nebo se na ně ani nedostanou, pokud jsou přístupné jen lodí.

Bydlení u soukromé pláže

Chcete-li si být jistí, že budete mít po celou dobu dovolené pláž jen pro sebe, můžete se rovnou ubytovat na místě, které tuto výhodu nabízí. Pronajměte si apartmán v domě s vlastní pláží nebo třeba celou vilu s přístupem na soukromou pláž. Nejčastěji se bude jednat o ubytování v soukromí.

Podobné nabídky ubytování najdete na internetu snadno, soukromá pláž je většinou to hlavní, co majitelé nemovitosti inzerují. Stačí jen zadat kouzelná slovíčka „private beach“.

Cena pronájmu se liší v závislosti na destinaci a velikosti domu nebo apartmánu a v Chorvatsku může u velkých luxusních vil dosahovat i 2 000 eur za noc. Na Airbnb ale najdete nabídky i desetkrát levnější. Doporučujeme rezervovat si ubytování včas, protože soukromé pláže nejsou samozřejmostí a poptávka po nich je obrovská.

Vlastní ostrov

Tou nejexkluzivnější a nejlákavější (a taky nejdražší) možností je pronájem ostrova. Dovolenou můžete strávit v dokonalém soukromí a mít pro sebe celý ostrov, často s několika plážemi na výběr, službami a personálem. Ostrovy k pronájmu najdete například na stránkách privateislandsonline.com, ale také na Airbnb. Zde je několik příkladů, jak taková dovolená na soukromém ostrově může vypadat.

Little Peter Oasis, Belize

Tato malá oáza pod palmami obklopená korály leží v Karibiku asi 12 km od pobřeží. Je velká tak akorát pro čtyři osoby, které se mohou ubytovat v bungalovu. Je tedy ideální pro rodiny nebo dva páry. Přímo na místě můžete šnorchlovat, jezdit na paddleboardu či kajaku, rybařit nebo si zaplavat v soukromé laguně. V blízkém okolí můžete vyzkoušet potápění nebo rybolov na volném moři. S organizací výletů a přepravou na ostrov vám pomůže personál. O stravování se postará soukromý kuchař. Balíček all inclusive na čtyři noci vás vyjde na necelých 6 000 dolarů.

Sušac, Chorvatsko

Na ostrově Sučac mezi ostrovy Lastovo a Vis v Chorvatsku můžete zažít dovolenou v majáku s úžasným výhledem, který nabízí ubytování ve dvou apartmánech celkem pro osm osob. Ostrov je zajímavý sám o sobě, jeho jižní stranu tvoří vysoké kolmé útesy. Některé skalnaté pláže nejsou vhodné pro děti, ale najdou se tu i místa se schůdky a zátoky pro celou rodinu. Ostrov je poměrně velký, takže můžete strávit den jeho průzkumem a procházkami, nebo se vydat na prohlídku se strážci majáku. Přes léto stojí týdenní pronájem jednoho apartmánu pro čtyři osoby cca 700 eur. Za cestu z města Vela Luka na ostrov zaplatíte dalších 450 eur. Nejedná se o pronájem celého ostrova, ale díky jeho odlehlé poloze budete od turistického ruchu i tak dost daleko.

Båtholmen, Norway

Soukromý ostrov s pláží může vypadat i jinak. V Norsku, na drsném severu, můžete prožít dobrodružství úplně jiného typu. Skalnatý ostrůvek Båtholmen s kouzelnou chatkou pro 4–5 osob a motorovým člunem bude celý váš. Není tu k dispozici tekoucí voda ani elektřina, jen solární panel k nabíjení telefonu. Můžete se těšit na táboráky, průzkumné výpravy na člunu a rybaření, tedy dovolenou v dokonalém spojení s přírodou. Při odlivu se odhalí několik malých pláží, které také budou jen vaše, i když koupání zůstane výsadou otužilých. Ostrůvek s největším počtem slunečných dnů za rok v Norsku patří k souostroví Hvaler. V roce 2019 je uzavřen kvůli renovaci, ale o to dřív si pobyt příští rok zarezervujte.

Nevybrali jste si? Podívejte se na 10 nej skrytých pláží na světě

VIDEO: Skryté pláže světa

Autor: Kristina Himmerová

6 tipů, jak mít v létě pláž jen pro sebe
Snadné financování nemovitostí v zahraničí