5 světových módních show, které vás budou inspirovat

V roce 2019 se můžeme těšit na řadu významných módních událostí světového formátu. Věděli jste, že se můžete osobně zúčastnit třeba pražského Fashion Weeku? Nebo jste zvědaví, jaké je téma letošního extravagantního plesu Met Gala v New Yorku?

Foto: Victoria Chudinova / Shutterstock

Světoví módní návrháři v průběhu roku představují své nejnovější modely na řadě významných akcí konaných po celém světě. Některé jsou pro veřejnost nepřístupné, jiné ano, všechny jsou ale ohromným zdrojem inspirace – ať už je to inspirace módní, výtvarná nebo umělecká. Vybrali jsme pro vás pět významných akcí letošního roku.

Paris Fashion Week

Nejznámější událostí ve světě módy je Paris Fashion Week, který je letos naplánován na 25. února až 5. března, kdy budou představeny kolekce na podzim a zimu 2019, a na 23. září až 1. října s kolekcemi na jaro a léto příštího roku.

Do jednoho z hlavních světových módních center se sjedou návrháři, módní znalci a významné osobnosti z celého světa. Akce přitahuje ta nejzvučnější jména módního průmyslu. Jako příklad může posloužit Dior, Paul Smith, Louis Vuitton nebo Chanel. Program najdete tady: fashionweekonline.com/paris/schedule.

Dostat se na Fashion Week v Paříži však není snadné, přehlídky většinou nejsou určené pro veřejnost. Pokud byste se rádi zúčastnili módní přehlídky v Paříži, můžete navštívit třeba galerii Lafayette. Každý pátek se tu konají půlhodinové přehlídky, na kterých jsou představeny kousky významných světových značek. Více informací je tady: haussmann.galerieslafayette.com

Video: Paříž je pořád hlavní město módy

Módní přehlídky v pařížské galerii Lafayette jsou přístupné pro veřejnost.

New York Fashion Week

Americkou verzí pařížského Fashion Weeku je New York Fashion Week, který tomu pařížskému odpovídá velikostí i významem. I tato událost se koná dvakrát za rok v únoru a září. Letošní únorový týden módy již skončil, ale od 5. do 11. září budou v newyorském hotelu Roosevelt předváděny jarní a letní kolekce na rok 2020.

Důraz je kladen na americkou módu, která vedle té francouzské obvykle hraje vedlejší roli. O vzrušující program se postarají návrháři a značky jako Michael Kors, Marc Jacobs, Ralph Lauren nebo Calvin Klein. Vstupenky na různé části programu jsou k dispozici tady: thesocietyfashionweek.com.

Met Gala

Když zůstaneme u New Yorku, musíme zmínit ples Met Gala v Metropolitním muzeu umění, který letos připadá na 6. května. Tato společenská událost každý rok zahajuje výstavu Kostýmního institutu muzea a vždy se nese v duchu tématu výstavy. Tím letošním bude nápaditá teatrálnost, což slibuje velmi zajímavou podívanou.

Jedná se o benefiční akci ve prospěch institutu a v podstatě o přehlídku nejznámějších osobností v extravagantních kostýmech, kam se bez pozvánky nedostanete.

Video: Jak se extravagantně tančí v New Yorku?


Osobnosti, které se zúčastnily loňského ročníku, zapózovaly ve svých róbách před kamerou, a tak si můžeme udělat aspoň představu o velkoleposti akce.

Berlin Premium International Fashion Trade Show

Již dvanáct let se v Berlíně dvakrát ročně v lednu a v červenci koná Berlin Premium International Fashion Trade Show, která se rychle zařadila mezi největší módní veletrhy v severní Evropě. Letos bude pro návštěvníky otevřena od 2. do 4. července. Pro veletrh je vyhrazeno více než 20 000 metrů čtverečních v halách STATION-Berlin.

Více než 60 000 návštěvníků přichází obdivovat 1 800 vystavených kolekcí. Představují se tu poslední trendy v dámské i pánské módě, sportovním oblečení, obuvi, špercích a doplňcích. Akce se účastní přední návrháři jako Ahoc, Alex Monrow, Bella Dahl, Bizuu nebo Coqueterra. Oficiální stránky jsou tady: www2.premiumexhibitions.com/en

Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Přímo v Praze se můžeme těšit na Mercedes-Benz Prague Fashion Week ze série podobných akcí pořádaných po celém světě. Jedná se o největší módní událost v Česku, která proběhne od 22. do 29. března 2019. Přehlídky zavedou návštěvníky vždy na nové zajímavé místo, jako jsou garáže, stadiony nebo skatepark. Letos byly jako hlavní dějiště zvoleny skladové prostory v pátém patře obchodního domu Kotva, přehlídky proběhnou ale i na několika dalších místech, například v Lobkowiczkém paláci.

Náplní bude tvorba českých a slovenských návrhářů, konkrétně jejich nové kolekce pro podzim a zimu 2019. Celkem se představí dvacet návrhářů a značek (například Petra Balvínová, Miro Sabo nebo Pietro Filipi) a tři školní ateliéry. Díky výměnnému programu předvede svou práci také španělská návrhářka Melanie Freire Vázquezová.

Program bude zahájen přehlídkou návrháře Jana Černého 23. března v 13:30 hodin v prostoru DUP39, která bude přístupná veřejnosti. Volně přístupné budou i některé další části programu, jako afterparty v Groove Baru po zahájení nebo prodej české autorské módy v Bibloo Concept Storu v OD Kotva. Více informací najdete na stránkách pražského Fashion Weeku: www.mbpfw.com

Autor: Kristina Himmerová

5 světových módních show, které vás budou inspirovat
Snadné financování nemovitostí v zahraničí