3 proslulé sportovní akademie, kam se vyplatí zapsat nadané děti

Fotbal. Lední hokej. Tenis. Tyto tři sporty se drží na špici popularity v České republice i v zahraničí, a to i díky legendám a úspěchům slavných sportovců. Sní vaše dítě o sportovní kariéře? Vyšlete ho na sportovní akademii do zahraničí. Vybrali jsme pro vás tři, které stojí za to.

Jak se pracuje s hokejovými talenty v zahraničí? | Foto: Lucky Business / Shutterstock.com

Sportovní akademie, kde mladí lidé zlepšují své výkony a zároveň studují, jsou v zahraničí zcela běžné. Často je zakládají úspěšní sportovci a s mladými talenty sdílejí své dovednosti, tréninkové metody i zkušenosti. V jednom z minulých článků jsme vám představili například tenisovou akademii Rafaela Nadala na Mallorce.

Dnes vás vezmeme do tří jiných světově proslulých sportovních akademií – do vyhlášené fotbalově hokejové akademie v Salcburku, do fotbalové akademie v Amsterdamu a do tenisové akademie na Floridě.

Sportovní akademie v rakouském Salzburku

Před mostem odbočíte na úzkou silnici doprava. Po levé ruce vám teče řeka Salzach. Pravděpodobnost, že právě zde se nachází jedna z nejmodernějších akademií pro fotbalisty a hokejisty, vás ani nenapadne. Spíš byste tady čekali stádo srnek.

Jenže pak vám spadne brada. Sportovní akademie v rakouském Salzburgu pojmenovaná po hlavním sponzorovi Red Bull akademie vypadá téměř pohádkově a idylicky. Zázemí je opravdu obdivuhodné: šest fotbalových hřišť, z toho jedno kryté, dvě ledové plochy, několik posiloven, kromě toho třeba i wellness, sauna a vířivky. Samozřejmostí je luxusní ubytování přímo v akademii, kde se kromě sportu zaměřují také na vzdělávání a školní výuku. Mladé talenty zde bydlí v 88 dvoulůžkových pokojích se sprchou, WC, balkonem a klimatizací. Celý komplex akademie vyšel na 60 milionů euro.

Po fyzické stránce tady bude o vaše dítě perfektně postaráno. A strach nemusíte mít ani v emocionální a psychické rovině. „Když k nám nějaké dítě přijde, začínáme setkání vždy osobními otázkami. Co dělá tvůj bratr? A co rodina, odkud jste? Když to pak děti řeknou doma, rodiče se diví a jsou rádi, že se někdo zajímá nejen o sportovní stránku, ale také o dítě, o jeho rodinu. Pak si navzájem více důvěřujeme,“ vysvětluje ředitel rozvoje akademie Niklas Hede.

Zařízení na sebe vydělává především díky fotbalovým odchovancům. Se zaměřením na sport se skloubí i důraz na vzdělání a výsledky ve škole. „Berou sportovce nejen jako objekt, do kterého perou sportovní dávky, ale i jako člověka, který se musí rozvíjet po duševní stránce,“ vysvětluje sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor.

Red Bull Akademie

Žádné mobily ani televize. Jak to v akademii chodí? O tom, že se celý den nesmí používat mobilní telefony a televize na pokoji, mají povědomí jen ti starší, vypráví na videu přímí účastníci akademie v Salzburgu.

Fotbalová akademie v Amsterdamu

Fantastická historie a neuvěřitelná jména. To je fotbalová akademie Ajaxu Amsterdam, odkud vyšly jedny z největších hvězd evropského fotbalu, například Denis Bergkamp, Marc Overmars, Van der Saar nebo Patrick Kluivert. Český fotbal zde poslední roky reprezentoval Václav Černý ml..

Trénink je od přípravek založen na bezchybné práci s míčem, kreativitě v herních situacích, rychlosti a dynamické síle. „Všechny týmy Ajaxu hrají velmi ofenzivně a hráči jsou vychováváni
k vítězné mentalitě. Velkým plusem Ajaxu je, že na pozici hlavního trenéra mají už od žákovských kategorií vždy bývalého vynikajícího hráče klubu, většinou holandského reprezentanta,“ přibližuje zajímavost Václav Černý st., trenér mládeže FK Příbram, který v akademii absolvoval týdenní stáž.

Sportovním šéfem akademie je Wim Jonk, který zároveň trénuje mužstva do osmnácti let. Jedním z trenérů staršího dorostu je Ronald de Boer, bratr trenéra mužstva mužů Ajaxu Amsterdam. Takto bychom mohli ve výčtu známých jmen pokračovat u každé mládežnické kategorie. Navíc nejtalentovanější hráči mají speciální tréninky, které pro útočníky vedou Bryan Roy a Marc Overmars, obráncům se věnuje Jaap Stam.

Fotbalová akademie Ajaxu Amsterdam se těší celosvětovému věhlasu | Foto: Fotokostic / Shutterstock.com

Ajax Youth Academy

Základem je práce s míčem. Míč. Tohle slovo je v akademii Ajaxu téměř náboženstvím. Bez něj se neobejde žádný trénink v Amsterdamu. Podívejte se na video z akademie.

Tenis na nejvyšší úrovni

Pokud máte doma tenisový talent, popřemýšlejte o populární tenisové akademii Nicka Bollettieriho na Floridě. Ta zde funguje už od roku 1978. Ačkoli ji Nick Bolettieri v 1987 prodal společnosti International Management Group (IMG), zachoval si v ní vedoucí trenérské a řídicí postavení.

Systém akademie je postaven na kombinaci náročné tenisové přípravy a plnění školní docházky fakticky tenisově orientované třídy. Důraz se klade na disciplínu, odpovědnost a ctižádost studentů, aby dosahovali co nejlepších výsledků jak v tenise, tak mimo něj. Akademie využívá 35 dvorců s tvrdým povrchem, 16 antukových dvorců (1 dvorec s červenou, ostatní se zelenou antukou) a 4 halové dvorce. Je považována za nejslavnější tenisovou akademii na světě.

Například v roce 1987 se hlavní soutěže ve Wimbledonu účastnilo 32 žáků či bývalých žáků akademie, na US Open pak startovalo dvacet sedm z nich.

IMG academy

  • Bradenton, Florida
  • Možnost studia od základní školy přes střední školy až po dospělost
  • Web: https://www.imgacademy.com/sports/bollettieri-tennis
  • Rok pro středoškolského studenta přijde na více než 65 tisíc dolarů, v této částce je započítáno studium na Pendleton school, které vychází na 210 000 korun
Tenisovou akademií Nicka Bollettieriho prošla celá řada tenistů zvučných jmen | Foto: Olena Yakobchuk / Shutterstock.com

Autor: Jakub Zeman

3 proslulé sportovní akademie, kam se vyplatí zapsat nadané děti
Snadné financování nemovitostí v zahraničí