104. krabí sezóna v Joe‘s Stone Crab v Miami je v plném proudu

Vyhlášená krabí restaurace Joe´s Stone Crab na Miami Beach už 104. rokem láká na čerstvá krabí klepeta. Podávají je tady jen v krabí sezóně. A ta je právě v plném proudu. Ochutnáte je?

Také se vám sbíhají sliny? | Foto: Larisa Blinova / Shutterstock.com

Křehké maso čerstvě rozdrcených krabích klepet v hořčicové omáčce se salátem Coleslaw, to je to nejtypičtější, co můžete ochutnat v druhé nejziskovější restauraci USA Joe’s Stone Crab v Miami. Na mořské speciality sem alespoň jednou musí zavítat každý návštěvník jižní Floridy.

Tato restaurace je opravdu významné místo na mapě, na které se turisté chodí dívat stejně jako na historické památky jinde na světě. Najdete ji na adrese 11 Washington Ave přímo na Miami Beach. Návštěvu je ale vhodné si předem naplánovat, protože restaurace je otevřená jen v krabí sezóně, která trvá od 15. října do 15. května. Její zahájení je pro místní vlastně dlouho očekávaným svátečním dnem.

Krabi? Už po stočtvrté

Kdy zajít na kraby?

Restaurace je otevřena v krabí sezóně vždy od úterý do soboty od 11:30 hodin do 14:30 hodin a od 17:00 hodin až do 22:00 hodin (v pátek a v sobotu do 23:00 hodin). V neděli a v pondělí od 17:00 do 22:00 hodin. Rezervace většinou není nutná. Posedět můžete i venku. Každý den od 7:30 do 10:30 je navíc možné se zastavit pro snídani a odnést si ji s sebou.

Letošní sezóna je už stočtvrtá. Restaurace má totiž kořeny v roce 1913, kdy si Joe Weiss (jehož jméno restaurace nese dodnes) otevřel stánek s mořskými plody na Collins Avenue. Tak byl rodinný podnik založen a dnes už je v rukou čtvrté generace. Za tu dobu tu stolovali prezidenti, slavné osobnosti i obyčejní lidé, kteří si někdy počkají hodiny, aby se mohli pustit do plného talíře krabích klepet.

Před začátkem každé sezóny panuje lehká nejistota ohledně toho, zda hurikány v této oblasti nepříznivě neovlivnily úrodu krabů. Letos tomu ale nic nenasvědčuje a sezóna tak pravděpodobně bude dobrá. V posledních dvou letech byl ale úlovek krabů menší a život majitele restaurace naučil, že je třeba počítat raději s nedostatkem krabů. Alespoň pro jistotu.

Jak chutná v restauraci Joe’s Stone Crab? Podívejte se, jak lahodný může být oběd v restauraci Joe’s Stone Crab po projížďce motorovým člunem kolem luxusních vil v Miami.

Živí krabi zpět do oceánu

Pokud si říkáte, co se děje se zbytkem krabů, když se restaurace specializuje jen na jejich klepeta, musíte vědět, že se živí krabi vracejí zpět do oceánu. Tady jim během 18 měsíců narostou nová klepeta.

Protože se zvířata nezabíjejí a mezi krabími sezónami mají dostatek času na regeneraci, je výlov trvale udržitelný. Když první várka krabů na začátku sezóny dorazí později, má restaurace v záloze například vynikající a cenově dostupné smažené kuřecí maso. Jídlo si můžete vzít i s sebou. Třeba na pláž.

Vylovit a pustit zpět. Pohled do zákulisí: krab se uloví, vrátí se bez klepet zpět do oceánu, klepeta se rozdrtí a vyrovnají se na talíř. Pak už tuto neodolatelnou pochoutku stačí jen podávat, zavázat nováčkům bryndák a vysvětlit jim, jak na to.

3 chody za 1 000 korun

Menu vyhlášené krabí restaurace letos nenabízí žádné speciální novinky. Přichází ale se čtyřmi novými návrhy přední strany jídelního lístku, které se budou pravidelně obměňovat. V kuchyni bude jako obvykle 99 zaměstnanců připravovat pokrm, na němž je celý podnik postaven – krabí klepeta v různých obměnách. Za rok se tu servíruje více než 300 tisíc porcí.

Typický oběd o třech chodech tu průměrně vyjde na 1 000 Kč, cena krabích pokrmů se pohybuje v rozmezí 600–2 000 Kč (30–87 USD). Platit lze hotově i kartou.

Pokud nemáte zrovna chuť na kraba, v menu najdete i jiné mořské speciality, například krevety, ústřice, humra nebo tresku, ale také hovězí a vepřové maso, saláty nebo polévky. Základ však vždy bude tvořit nabídka klepet podávaných s hořčicovou omáčkou. Hosté si mohou vybrat mezi malou porcí, výběrovými klepety, velkou porcí nebo porcí „Jumbo“.

Autor: Kristina Váňová

104. krabí sezóna v Joe‘s Stone Crab v Miami je v plném proudu
Snadné financování nemovitostí v zahraničí