10 tajných míst v Evropě, jež zatím neobjevili turisté, ale stojí za vidění

Pokud toužíte po dovolené mimo vyhlášená letoviska, inspirujte se naším seznamem. Těchto 10 míst si udrželo svou atmosféru a i na podzim mají co nabídnout.

Léto pomalu odeznívá, to ale rozhodně neznamená konec dovolených. Naopak – některá místa mohou být na podzim krásnější než v létě. Druhá věc jsou výhody vedlejší sezóny, například méně turistů. Pokud chcete prožít zajímavou dovolenou na nádherných místech, o nichž spousta lidí ani neslyšela, vyberte si z našeho seznamu skrytých pokladů.

Mezi místa, která stojí za to navštívit patří i slovinský Piran. | Foto: sangriana / Shutterstock.com

Kláštery Meteora, Řecko

Vysoko nad městem Kalambaka se k nebi tyčí komplex pískovcových skalních věží s kláštery na vrcholku. V 16. století tu takových klášterů bylo dvacet čtyři, dnes už jich funguje jen šest. Po schůdcích vytesaných do skal můžete vystoupat nahoru a rozhlédnout se po okolí z výšky až 400 metrů. Z Atén se sem pohodlně dostanete vlakem za necelých pět hodin, ze Soluně za méně než tři hodiny.

Sarajevo a Lukomir, Bosna a Hercegovina

Rádi objevujete hlavní města a máte pocit, že už jste všude byli, možná i několikrát? Sarajevo mnoho lidí na seznamu hlavních měst, která chce navštívit, nemá. Překvapí vás ale vlídností místních obyvatel a úžasnou rozmanitostí. Historie a odkazy osmanských dob na vás dýchnou na každém rohu. Ze Sarajeva se můžete vydat na jednodenní výlet do vesnice Lukomir, jedné z posledních polonomádských vesnic v jižní Evropě. Na okraji hlubokého kaňonu Rakitnica jsou rozmístěné domky s plechovou střechou s fantastickými výhledy na Dinárské pohoří.

Sighisoara, Rumunsko

Malebné rumunské město Sighisoara má působivou středověkou atmosféru a je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Zde se v 15. století narodil Vlad III. Dracula, který inspiroval legendární příběh o hraběti Draculovi.

Utrecht, Nizozemsko

Během pouhých 30 minut jízdy vlakem se z Amsterdamu dostanete do menšího Utrechtu. Kanály v tomto městě nabízejí jedinečné zážitky. Můžete se po nich projíždět na kánoi nebo šlapadle a užívat si atmosféru živého studentského města. Při pěkném počasí se na úzkých nábřežích na úrovni kanálů otevřou zahrádky vináren a restaurací, to vše pod korunami vzrostlých stromů, sklánějících se nad vodu.

Umbria, Itálie

V prvních listopadových týdnech stojí za to navštívit kraj Umbria. Podzim sem přichází později než k nám. Po vinobraní tu zbarvuje listy vinné révy do ruda, které pak rozzáří nádhernou zvlněnou krajinu.

Údolí řeky Douro, Portugalsko

Také v Portugalsku podzim připravuje úžasnou podívanou. Terasovité vinice lemující údolí řeky Douro na severu země se promění v záplavu červené, oranžové a žluté. Je to jedno z nejkrásnějších míst v Portugalsku, a přesto tady turisty téměř nepotkáte.

Piran, Slovinsko

Slovinskému letovisku Piran se někdy říká „slovinské Benátky“. To kvůli jeho záviděníhodné poloze na břehu Jaderského moře. Město je plné bílých domů a červených střech a je klidnější alternativou jiných destinací na Jadranu, jako je Dubrovník. V létě se sem často jezdí za plážemi, ale Piran je zároveň skvělým výchozím bodem pro jednodenní výlety po Slovinsku. Okolní romantickou krajinu tvoří vinice a olivové háje. Díky aplikaci Nexto stačí jen namířit fotoaparát chytrého telefonu na budovy ve městě a dozvíte se zajímavosti o jejich historii. Cesta autem sem z Lublaně trvá asi hodinu a půl.

Jezero Komani, Albánie

Na severu Albánie se rozkládá ráj turistů a milovníků přírody, který zatím mnoho lidí neobjevilo. Hory tu vytvářejí opravdu neuvěřitelné kulisy. Jednou ze zastávek by rozhodně mělo být jezero Komani, které svým tvarem a strmými břehy připomíná norské fjordy. Přírodní krásy můžete při okružní plavbě obdivovat z lodě nebo si zde zamluvit dobrodružný pobyt v kamenném domě bez elektřiny a signálu.

Skadarské jezero, Černá Hora

Černá Hora je mezi turisty stále oblíbenější, i tak se tu ale najdou klidnější zákoutí, v celoevropském měřítku opravdové skryté poklady. Jedním z nich je národní park Skadarské jezero. Jezero je zapsáno na seznamu mezinárodně významných mokřadů a žije zde asi 300 druhů ptáků a 40 druhů ryb. Některé jinde nenajdete. S sebou si vezměte pevné turistické boty a vydejte se nahoru za výhledy nebo se projeďte na dřevěné loďce. Na břehu jezera však vzniká nový luxusní resort Porto, který bude dokončen v roce 2019. Proto máte možná poslední možnost zažít zde opravdu nikým nerušenou dovolenou.

Bergamo, Itálie

Česká letiště nabízejí vynikající letecké spojení do Milána. Letiště Milán-Bergamo se ale nachází na kraji středověkého městečka Bergamo, které turisté kvůli sousednímu Milánu často opomíjejí. Přitom Milán v ledasčem předčí. Především tu můžete zažít typicky italskou atmosféru bez davů turistů. Je tak malé, že historické centrum pohodlně prozkoumáte i pěšky. Kvůli velkému převýšení ale možná oceníte možnost nechat se vyvézt lanovkou, na kterou platí stejné jízdenky jako pro městskou hromadnou dopravu. Ocitnete se na hradbách, ze kterých se naskýtají úžasné výhledy na rovinatou krajinu.  Na druhé straně města naopak začíná předhůří Alp. Nejhezčí výhledy na staré město jsou z kopce San Vigilio, na jehož vrcholku stojí hrad. Ráno tu s největší pravděpodobností budete úplně sami.

Autor: Kristina Váňová

10 tajných míst v Evropě, jež zatím neobjevili turisté, ale stojí za vidění
Snadné financování nemovitostí v zahraničí