Vertical Up: Vyzkoušejte alpské sjezdovky ze světového poháru. Zezdola nahoru!

Máte pro strach uděláno a láká vás zjistit, jaké jsou vaše limity? Hory milujete a jezdit z kopce dolů vás nebaví? Chcete se poměřit s podobnými kaskadéry? Pak by vám neměla uniknout série závodů Vertical Up, které se běží na krásných vrcholcích Alp.

Verticul Up. To jsou alpské sjezdovky zezdola nahoru. A po svých! | Foto: wassiliy-architect / Shutterstock.com

Vertical Up jsou zimní závody, která mají velmi snadná pravidla. Dole v údolí je start, nahoře na vrcholku cíl. Jak se tam dostanete, je zcela na vás. Můžete prostě jen běžet, běžet s trekovými holemi, zkusit telemark nebo běžky. Pokud snad má někdo křídla, může je roztáhnout a letět.

Omezení stylu nejsou zkrátka žádná. Jde jen o jediné pravidlo, na vrcholek se musíte dostat svou vlastní silou, jakékoliv motory jsou zapovězeny.

Povinná je ale výbava. Mezi tu patří v první řadě čelovka, závod se totiž běží kolem šesté hodiny odpolední v zimě, kdy je už tma jako v ranci. A ačkoliv se běží v ohromné skupině (a pohled na ni odněkud z údolí, nebo jiného kopce, kdy se vyrojí tisíce světélek, pravá světelná řeka, je opravdu spektakulární), je čelovka opravdu potřeba. Povinná je také helma.

Mnoho závodníků dále sází na mačky na botách, díky kterým se v terénu pěkně odrazí a noha na promrzlé sněhové pokrývce tolik neklouže.

Atmosféra přímo ďábelská

Cesta do kopce je mnohde pěkně strmá. Pojem „cílová rovinka“ zde neplatí, protože doběh je většinou jedna z nejstrmějších etap závodu, asi aby si oko diváka také užilo.

Závod, ačkoli je ve strmém kopci a večer, nemá rozhodně o diváky nouzi. Ti lemují celou trať závodu a vysílené odvážlivce patřičně povzbuzují. Atmosféra je to, co na tomto adrenalinovém podniku hodně láká.

Začíná se s pochodněmi v rukou, které spolu s čelovkami soutěžících osvětlují údolí. To je tak až mysticky krásné. A v okamžiku, kdy závodníci hromadně odstartují, se strhne pravé šílenství. Přihlížející zvoní na kravské zvonce, křičí… Závody si zkrátka a dobře užijí obě strany.

Tři. Dva. Jedna. Do kopce! Podívejte se, jakou mají závody Vertical Up strhující atmosféru!

Čtyři kilometry do kopce. A po sněhu

Šli jste někdy sjezdovku s lyžemi na zádech do kopce? Tak asi tušíte, co závodníky čeká. Startuje se hromadně v údolí a závodníci mají překonat rozdíl několika set metrů. To možná nevypadá tak hrozivě, ale cesta vede celou dobu do kopce a po sněhu.

Sklon svahu je až ďábelských 85 procent (to platí pro závod v Kitzbühelu). Pokud se chcete dobře umístit, čeká vás opravdu velký záhul. I trénované závodníky běh do kopce na sněhovém podloží pořádně vyčerpá. Ne všichni se však chtějí porvat o medaile. Někteří se jen baví a mnozí slaví už jen to, když dorazí do cíle. Najdou se i recesisté, kteří se na akci přistrojí do zajímavého kostýmu. V posledním ročníku soutěžil jeden z účastníků v obleku.

Šest sjezdovek světového poháru, čtyři země

Pokud budete chtít bojovat o medaile, pak se můžete nechat nalákat zajímavými odměnami. Oceněno je šest prvních závodníků, a to v kategorii mužů i žen. První si může přijít až na 1 000 euro. 

Přitom nejde o jednotlivý závod, ale o celou tour. Ta začíná už 6. ledna v Hinterstoderu v Rakousku, pokračuje 20. ledna v Pinzolu v Itálii, 27. ledna se přesouvá do Grödenu v Itálii, 17. února do Hochschwarzwaldu v Německu, 24. února do Kitzbühelu v Rakousku a poslední závod se běží 25. března ve švýcarském Wengenu.

Závod se běží vždy na sjezdovkách, na kterých se jinak jezdí světový pohár v lyžování. Asi si proto dovedete představit, že jako modrá ve Špindlu vypadat nebudou.

Závody pro každého. Vážně?

I v dalším ročníku organizátoři očekávají davy. Závodníků i diváků. A to při tom ještě před pár lety byl závod mnohem komornější. Tour se totiž nemůže pochlubit dlouhou historií. Nápad vznikl coby recese v kruhu přátel.

Rok od roku jeho popularita rostla, a to tak, že přihlásit se na něj musí člověk velmi rychle. Místa jsou totiž brzy vyprodaná. Jde o závod otevřený, takže přihlásit se může kdokoliv, nejenom profesionální sportovci. Půjdete do toho i vy?

Informace k Vertical Up:

Autorka: Michaela Kadlecová

Vertical Up: Vyzkoušejte alpské sjezdovky ze světového poháru. Zezdola nahoru!
Snadné financování nemovitostí v zahraničí
X