Největší událost filmového světa se blíží! Zažijte atmosféru festivalového Cannes

V Cannes se v květnu koná již 71. ročník mezinárodního filmového festivalu. Ten je sice určen především lidem působícím ve filmovém průmyslu, ale přesto má návštěva Cannes v tomto období něco do sebe. My vám navíc poradíme, jak se do dění zapojit i bez akreditace.

Julia Roberts, Festival v Cannes | Foto: Denis Makarenko / Shutterstock.com

Tak jako každý rok i letos v květnu zamíří do Cannes desítky tisíc filmařů, herců a fanoušků, aby se zúčastnili nejvýznamnějšího filmového festivalu na světě. Nebo jen nasáli atmosféru města, kde odevšad dýchá luxus, ulice lemují přepychové hotely a v přístavu se pohupují exkluzivní jachty. To vše v době konání festivalu dostává další rozměr. Nikdy nevíte, na koho na promenádě La Croisette narazíte.

Festivalové Cannes

71. ročník filmového festivalu v Cannes se bude konat od 8. do 19. května. Aktuální informace najdete na oficiálních stránkách festivalu. Od 8. května můžete vše okolo festivalu sledovat také na oficiálním kanálu na YouTube.

Po loňském kulatém výročí vstupuje filmový festival do nové fáze. Bude zahájen v úterý místo ve středu a závěrečný ceremoniál byl přesunut z neděle na sobotu. Díky tomu přibude jeden galavečer před prvním festivalovým víkendem a podle prezidenta festivalu Pierra Lescura se tak zvýší prestiž posledního večera a závěrečný film získá více pozornosti.

Letošní ročník zahájí světová premiéra filmu Everybody knows režiséra Asghara Farhadiho, v němž si hlavní roli zahráli  Penélope Cruz a Javier Bardem. Seznam ostatních filmů bývá zveřejněn na oficiálních stránkách akce v polovině dubna.

Atmosféra v Cannes je jedinečná. Připomeňte si nejlepší okamžiky loňského ročníku!

Jak se dostat na promítání?

Do zóny, kde se festival koná, se dostanou jen akreditovaní návštěvníci. Festival je totiž určen výhradně těm, kteří ve filmovém průmyslu působí. Máme pro vás ale tip, jak se festivalu účastnit i bez vstupenky.

Promítání v letním kině Cinéma de la Plage naproti hotelu Barrière Le Majestic jsou zdarma pro všechny. Začínají každý večer ve 21 hodin, a pokud přijdete včas, dostanete dokonce lehátko. Každý si může donést vlastní deku, občerstvení a piknik, a tak je příjemná atmosféra zaručena. Filmy si vybírejte pečlivě, ne všechny jsou opatřeny titulky.

Přístupná pro všechny je také nezávislá sekce festivalu Quinzaine des réalisateurs. Vstupenky na promítání získáte za příjemnou cenu 8 euro na promenádě Boulevard de la Croisette (přesná adresa je 47 La Croisette). Nákup vstupenek předem není možný. Promítání se účastní i režiséři a herci, takže tady můžete potkat filmové osobnosti.

Za slavnými osobnostmi do baru

K červenému koberci se dostane kdokoliv a s trochou štěstí alespoň zahlédne některou z hvězd, které přijíždějí na soutěžní promítání. Letos dorazí například předsedkyně poroty Cate Blanchettová a poprvé i filmový tvůrce Christopher Nolan. Tato hollywoodská „přehlídka“ začíná obvykle kolem sedmé hodiny večer a poté znovu kolem desáté.

Lidé se tu začínají scházet už kolem oběda. Zaberte si včas nejlepší místo – na ulici přímo naproti schodům Palais des Festivals (ze stran byste viděli jen záda desítek fotografů). Když se vám nepodaří dostat blíž, nezoufejte, vše se živě vysílá na několika obrazovkách v okolí.

V době konání festivalu zkuste navštívit bar Petite Majestic, který je mezi účastníky nejoblíbenější, nebo jiné podniky v centru města. Nejvíce to v Cannes žije první víkend festivalu. Také v lobby luxusních hotelů je šance na setkání s někým slavným velká, pozor však na hotely, do kterých vás bez akreditace nepustí.

Přípravy pláží na festival jsou v plném proudu! K filmovému Cannes patří i relaxace na plážích. Ty se na nápor lidí připravují právě teď.

Ubytování, pláže a nákupy

Rozhodně doporučujeme vyhradit si na návštěvu Cannes více dnů, abyste zjistili, co dalšího toto město nabízí. Pokud se ubytujete v některém z drahých hotelů na pobřeží (například Carlton Intercontinental Cannes nebo Barrière Le Gray d’Albion), pravděpodobně bude mít svou vlastní pláž, kde se můžete nechat obsluhovat hotelovým personálem.

Jsou tu ale i veřejné pláže jako La Bocca nebo Mourre Rouge. Pláž podél jedné z nejslavnějších promenád na světě La Croisette letos byla kvůli festivalu rozšířena o 10 až 12 metrů.

Cannes také nabízí spoustu nákupních možností. Hlavně na promenádě La Croisette se soustředí luxusní prodejny značek Chanel, Dior nebo Yves St Laurent. Na Rue d’Antibes hledejte cenově dostupnější značky, jako je Zara. Na Place du Marché Forville se každý den kromě pondělí konají trhy. Každodenní potřeby seženete například na Rue Meynadier.

V hotelech nejvyšší kategorie vychází ubytování v době konání festivalu přibližně na 20 000 korun za noc. Mnoho z nich v tuto dobu stanovuje minimální délku pobytu na 11 dní. Skromnější návštěvníci najdou volné pokoje i za 2 000 až 4 000 korun za noc. O ubytování v Cannes je v tomto období velký zájem, proto ty nejlepší nabídky rychle mizí. I na poslední chvíli ale jistě volné pokoje najdete, když někdo jiný svou rezervaci zruší.

Autor: Kristina Váňová

Největší událost filmového světa se blíží! Zažijte atmosféru festivalového Cannes
Snadné financování nemovitostí v zahraničí

Komentujte

avatar
X