Na kole napříč Afrikou. Jede se cyklistická expedice Tour d´Afrique

Sto dvacet dní na cestě, z toho devadesát v sedle. Dvanáct tisíc kilometrů přes deset zemí od Káhiry po Kapské Město. To je cyklistická expedice Tour d´Afrique, která absolutně prověří vaše síly a nechá vás zapomenout na vlastní komfortní zónu. Její šestnáctý ročník odstartuje 5. ledna. Přidat se ale můžete i později.

Od Káhiry po Kapské Město. Na kole napříč Afrikou | Foto: Air Images / Shutterstock.com

Transafrická cyklistická expedice startuje v nejznámější a turisty nejčastěji vyhledávané oblasti – u pyramid a starověkých monumentů, přímo před ostřížím zrakem nesmrtelné Sfingy.

Během následujících čtyř měsíců pojedou její účastníci podél Rudého moře i biblické řeky Nil, budou křižovat súdánskou poušť, krajinu Etiopie, Keni i Nairobi, kde se dostanou do těsné blízkosti hory Kilimanjaro, jezera Malawi i Viktoriiných vodopádů, které patří k největším na světě.

Trasa vede i přes vyprahlou Nambijskou poušť. Ve finále celé expedice je perla Jihoafrické republiky, Kapské Město. Tour d´Afrique se v roce 2003 zapsala do Guinessovy knihy rekordů jako „nejrychlejší projetí afrického kontinentu jen za pomoci lidské síly“.

Ukázka, co vás cestou čeká. Hory, poušť i velkoměsta, aneb Afrika očima jednoho z účastníků. Podívejte se na video.

Více kol do Afriky

Za vznikem expedice stojí Henry Gold. Ten se v osmdesátých letech zúčastnil humanitárních misí hned v několika afrických zemích. Prvotní myšlenkou, která expedici předcházela, bylo to, aby se přímo v Africe mohla vyrábět jízdní kola pro místní obyvatele. V mnoha afrických zemích je totiž právě bicykl nejpotřebnější a nejdostupnější dopravní prostředek (podobnou myšlenku zastává například česká humanitární organizace www.kolaproafriku.cz)

Upozornit na potřebnost jízdních kol a umožnit jejich co nejekonomičtější výrobu měla podle Goldovy vize právě expedice Tour d´Afrique. Prvních třiatřicet dobrodruhů vyjelo od pyramid v Gíze 15. prosince 2003. K monumentální Stolové hoře v Kapském městě dorazili o čtyři měsíce později.

V rytmu reggae. Nasajte správnou africkou atmosféru.

Načerpat síly a jet dál

Tour d´Afrique není klasický cyklistický závod. Jejím organizátorům, agentuře TDA Global Cycling, která má sídlo v kanadském Torontu a stojí za cykloexpedicemi po celém světě, jde spíše o to, aby ukázali krásy kontinentu, který až na výjimky stále nepatří k nejčetnějším turistickým destinacím, a zároveň podpořili africkou ekonomiku.

Jednotlivé etapy jsou naplánované tak, aby měli všichni cyklodobrodruzi nejen dostatek času na znovu načerpání sil, ale také aby se dostali na ta nejkrásnější nebo nejzajímavější místa. Ve volných dnech je čeká prohlídka starobylých chrámů, pozorování divokých zvířat na safari, nebo surfování po jezeře.

Takhle se jezdí na kole v Africe. Ještě pořád váháte? Jaké jsou v Africe cesty? Jak se jezdí do kopců a z kopců divočinou? Podívejte se na video.

Pro koho je tenhle výlet?

Na to, aby člověk sedl na kolo a bez větší újmy na zdraví ujel celou trasu, je podle organizátorů potřeba alespoň tři měsíce intenzivně trénovat. Není asi třeba připomínat, že expedice je vhodná pro ty, kteří dávají přednost jízdě v náročnějším terénu a častěji sedlají lehčí horská kola, cyklokrosové bicykly, případně některou z jejich hybridních verzí, postavenou přímo na míru konkrétnímu účastníkovi.

Webové stránky TDA ale fungují jako dokonalý rozcestník pro všechny, kteří váhají, zda zvládnou celou trasu, případně chtějí najít ve svém okolí spřízněné duše, se kterými by mohli konzultovat všechny podrobnosti kolem cesty. Odpovědi na nejčastější otázky od průběhu trasy, možnosti přepravy kola letadlem, až po zajištění technické a zdravotní první pomoci, naleznou zájemci tady.

Kontaktovat pořádající agenturu mohou i přes stránku na Facebooku, která spojuje všechny své cyklopříznivce a je neustále aktualizovaná.

Pojedete? Registrujte se

Pokud chcete vyrazit na cestu, můžete se registrovat hned teď a tady. Registrační poplatek je 150 dolarů. Ať už vás zláká jakýkoli úsek trasy, nebo ji budete chtít absolvovat celou, letenku do Afriky si hradíte sami, ostatní výdaje už se budou odvíjet podle domluvy s pořádající agenturou.

Za celý čtyřměsíční program zaplatíte kolem 17 tisíc dolarů. Tato částka zahrnuje mimo jiné ubytování (většinou v kempech), čerstvé jídlo, energetické tyčinky a drinky, ale také veškeré výdaje spojené s doprovodem zkušených organizátorů, ochranky, lékařským týmem, prací mechaniků nebo zajištěním „carry“ kamionů, které po celou dobu vezou zavazadla všech účastníků.

Autor: Michaela Michalcová

Na kole napříč Afrikou. Jede se cyklistická expedice Tour d´Afrique
Snadné financování nemovitostí v zahraničí
X