Hygge v kuchyni. Ochutnejte dánské jídlo, třeba obložený chléb smørrebrød

Dánové, pěti a půl milionový národ, dali světu stavebnici Lego a životní styl hygge. Z dánské kuchyně toho příliš neproslulo. A to je škoda. Je totiž dobrá a jednoduchá. V severské zemi je mnoho restaurací oceněných michelinskou hvězdou. Dánské speciality si můžete připravit i doma. Na party servírujte místo českých chlebíčků třeba smørrebrød.

Smørrebrød. Foto: Artmim / Shutterstock

Nejmenší skandinávská země se pravidelně umisťuje na předních místech nejšťastnějších národů na světě. Důvodem je podle všeho fenomén hygge (jež se čte jako hüke), pro nějž neexistuje výstižný český ekvivalent, můžeme si ho představit jako pohodu, útulnost nebo příjemnost.

Za výlohou jednoho kodaňského kadeřnictví je cedulka, která hygge definuje takto: „Je to absence čehokoli znepokojujícího nebo emocionálně zdrcujícího; užívání si přítomného a potěšujícího okamžiku.“

Není pochyb, že jednou z příjemných věcí je i jídlo. V Dánsku, především v hlavním městě Kodani, najdete bezpočet restaurací a kaváren, které stojí za hřích. Ochutnat v nich můžete mezinárodní kuchyni i dánské speciality.

Řepa, brambory a sleď

Protože i dnes Dánové dávají přednost vlastním produktům před těmi dováženými, tvoří základ jejich jídelníčku v podstatě základní potraviny. Z ječmene a žita se peče chléb, tmavý i světlý. „Každý je pro jinou příležitost. Světlý si dáváme například k snídani, tmavý chléb je pro nás typický, obložíme ho a připravíme si tak jednoduchý oběd,“ říká prodavačka v jednom kodaňském pekařství.

Hojně se zpracovávají brambory, červená řepa, cibule, listová zelenina, různé druhy ořechů, semínek nebo houby. Tyto suroviny doplňuje maso, ryby (především losos a sleď) a mořské plody či mléčné výrobky. Pokrmy se přelévají omáčkami, Dánové se nebojí používat koření.
Ačkoli je Dánsko přímořský stát, nečekejte žádná velká rybí tržiště jako třeba ve Španělsku nebo ve Francii. Ani nabídka chlazených či mražených ryb v běžných supermarketech není moc velká. Zajít si pro ně musíte do specializovaných obchodů. Ryby se prodávají i marinované nebo naložené v omáčkách, například v koprové, česnekové nebo tomatové.

Na co si Dánové potrpí, jsou právě omáčky. Rádi si pochutnávají i na prorostlém vepřovém mase, vaří také mletá masa. Nejen pro dánskou, ale pro celou skandinávskou kuchyni jsou typické kuličky z mletého masa v omáčce.

Obložené dánské chlebíčky

U vepřového ale společné rysy dánské a české kuchyně nekončí. Na každém rohu v Dánsku narazíte na smørrebrød, obložený chléb. Prodává se ve stáncích se street food, ochutnat ho můžete v lokálních bistrech i vyhlášených michelinských restauracích.

Dánové si chléb s oblohou dopřávají už přes sto let jako lehký oběd nebo večeři. Nejčastěji tmavý krajíc obloží smaženými nebo opečenými kousky ryb, které zdobí citronem a polévají majonézou. Chleby se obkládají také rostbífem nebo vařenými bramborami, kousky pečeného vepřového, opečenou slaninou nebo marinovanou červenou řepou.

A ještě jedno překvapení má dánská kuchyně – velmi oblíbená je zde lékořice. V Česku jsme zvyklí na tmavý pendrek, ale v Dánsku vynalezli mnohem víc způsobů, jak si lékořicovou chuť užít. Koupit si můžete roztodivné tvary, příchutě i barvy, lékořice se prodává například jako malé bonbóny, třeba ve tvaru rybek.

Když se projdete dánskými ulicemi a obchody, všimnete si ještě něčeho – trendem je vše, co nese přívlastek organisk (organický) nebo økologisk (ekologický). Netýká se to jen zeleniny, ryb nebo obilovin, ale také kosmetiky.

Recept na smørrebrød

A nakonec, jestli máte chuť na obložený chléb v dánském stylu a v dohledné době se do severské země nechystáte, připravte si smørrebrød doma, třeba místo tradičních chlebíčků.

Základem je tmavý hranatý chléb. Ten se v Dánsku prodává buď vcelku, nebo krájený na plátky či trojúhelníky.

  • Varianta s lososem. Chléb namažte tenkou vrstvou slaného másla. Přidejte list salátu. Navršte opečeného nebo marinovaného lososa, zalijte trochou majonézy, ozdobte plátkem citronu, opepřete.
  • Varianta se sleděm. Chléb namažte tenkou vrstvou másla. Položte na plátky nakrájené ředkvičky, posypte nasekanou pažitkou a navršte kousky sledě. Ozdobte kroužky cibule.
  • Varianta s brambory. Chléb namažte máslem, přidejte uvařené brambory (ve slupce) pokrájené na kolečka. Osolte, opepřete, ozdobte pažitkou. Brambory můžete přelít majonézou.

Autor: Jana Poncarová

Hygge v kuchyni. Ochutnejte dánské jídlo, třeba obložený chléb smørrebrød
Snadné financování nemovitostí v zahraničí
X