Hygge se nosí. Jak zařídit interiér ve skandinávském stylu?

Na severu Evropy bývá málo světla a tepla. Seveřané ale našli způsob, jak se s tím vypořádat. Jejich domovy jsou útulné a prosvětlené. Skandinávský styl proto kopírují po celém světě. Podívejte se, jak být hyggy u vás doma.

Skandinávský styl je v kurzu a vděčí za to své nezaměnitelnosti. Sází hlavně na jednoduchost, přírodní materiály, elegantní design a světlé barvy, které opticky zvětšují místnost a přitahují sluneční paprsky.

Skandinávský styl bydlení se vyznačuje světlými barvami. | Foto: Daria Minaeva / Shutterstock

Skandinávský styl je světlý

Norové, Finové i Švédové díky své zeměpisné poloze nemají tolik štěstí na denní světlo, proto se s ním naučili lépe hospodařit.  Nejen zdivo natírají světlými odstíny,  jako je smetanová, sněhově bílá, champagne nebo třeba ledově šedá. V podobných tónech volí také nábytek a bytové doplňky. Tu a tam se objevuje také černá jakožto protipól k bílé.

Seveřané dali jednou provždy sbohem záclonám i závěsům, jež zbytečně absorbují sluneční svit. Holá okna jsou u nich trendem. Interiér bez těžkých závěsů zároveň působí vzdušněji. A vzdušnost je dalším klíčovým rysem severských domů a bytů. Prostor na sebe povětšinou volně navazuje. S dělicími prvky si hlavu nelámou. Rádi kouzlí také se zrcadly, která při správném výběru pokoj opticky prodlouží nebo rozšíří.

Dalším charakteristickým prvkem skandinávských interiérů je souznění s přírodou, proto seveřané v zásadě upřednostňují dřevo, kterého je v místních lesích plno. Kromě dřeva vedou i další materiály: kov, sklo, kůže a přírodní tkaniny, které předávají pocit pohodlí a tepla.

Zařizujete interiér? Inspirujte se severským stylem! Schází vám nápady, jak skandinávský styl pojmout u vás doma? Ve videu najdete plno inspirace.

Obývák podle Nora

Na světlé parkety či podlahu v tónu medu přijde huňatý kusový koberec nebo na střídačku položené textilní dečky. V sedacím nábytku vede ten z textilu s odhalenými područkami ze dřeva pro lepší vizuální efekt. Jde vám to s háčkem či pletacími jehlicemi? Oblékněte taburetku do zbrusu nového vlněného kabátku.

Na nízkém konferenčním stolku nechejte svítit svíčku. Nezapomeňte na zelenolistou flóru a na stěnu pověste obrazy v úzkých rámech. Ve finále stačí k dokonalosti jediné, pohled do praskajícího ohně. V bytě bez komínu použijte například nenáročný a úsporný biokrb.

Hlavní zásady severského bydlení. Zásady severského bydlení vám představí youtuberka Mary Elizabeth.

Skandinávské kouzlo v koupelně

V koupelně začínáme i končíme den, proto bychom se tu měli cítit příjemně. V severské koupelně hrají hlavní roli neutrální keramické obklady, klasický tvar vany, nebo prosklený sprchový kout.

Koupelnový nábytek mívá texturu dřeva nebo bílý nátěr. Na police přijdou široké bílé svíce a na vintage háčky zase ručníky spolu s osuškami v krémových barvách s vysokým podílem bavlny.

Drogistický chaos umravní proutěné košíky. Naopak šamponu i mycímu gelu to bude slušet ve skleněných lahvičkách. K vaně, toaletě a umyvadlu by měly přijít komfortní předložky.

Moderní skandinávská kuchyně

Správná severská kuchyně by měla kombinovat praktičnost a zároveň funkčnost. Skandinávský styl volá po jednoduchých matných i lakovaných kuchyňských linkách. Dvakrát přehánět to nemusíte s intenzitou lesku.

Nedostatek místa vyřešíte protažením pracovní linky v barový pult. Ten může posloužit jako jídelní stůl. V tomto případě zvolte závěsné zdroje světla, ty spolehlivě nasvítí daný prostor.

Monotónnost skvěle rozbourají obklady s geometrickými motivy nebo s nevšední 3D strukturou. Pákové baterie z nerezové oceli, mistrné podsvícení skříněk, zabudované spotřebiče či praktický ostrůvek povýší kuchyni na vyšší level.

Severské tipy, které nestudí

  • Do klasické skleněné vázy naaranžujte větvičky ovocných stromů. Místo do květinářství se proto rozběhnete do zahrady.
  • Zařaďte do své mini knihovny oblíbené severské detektivky. Už jste přelouskali třeba tolik populárního Sněhuláka?
  • Jednoduchá lucerna s kombinací kovu a skla dokáže v interiéru naprosté divy.
  • Polštářky na gauč volte ty se zajímavým potiskem, ať přitahují pozornost.
  • kožešinami (raději však s těmi umělými) je sever jedna ruka. Své místo najdou před krbem, u konferenčního stolku nebo třeba u postele.

Autor: Lenka Zelnitiusová

Hygge se nosí. Jak zařídit interiér ve skandinávském stylu?
Snadné financování nemovitostí v zahraničí

Komentujte

avatar
X